Finanse i Praca

Inflacja przyspiesza, a gospodarka zwalnia - prognozy specjalistów

Finanse i Praca

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, interia.pl
wykresy inflacji

Prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce na ten rok są niższe niż wcześniej przewidywano. Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji jest przede wszystkim rekordowo wysoka inflacja. Ile wyniesie wzrost w 2022 roku według prognoz specjalistów?

Wzrost gospodarczy w Polsce 2022

Jeszcze trzy miesiące temu zakładano, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4,4 proc, a obecnie podawana jest już wartość wynosząca 3,5 proc. Z kolei szacowana średnia inflacja - zamiast 8 - wynosi obecnie już ok. 10,5 proc.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Prognoza oparta jest m.in. o ankietę "Dziennika Gazety Prawnej", która została przeprowadzona wśród ekonomistów z 15 krajowych instytucji. Większość z nich uwzględniła już w swoich przewidywaniach inflację w marcu wyższą niż prognozowano.

Inflacja hamuje wzrost gospodarczy

Wstępne dane GUS również pokazują, że ceny płacone przez konsumentów były w ubiegłym miesiącu o 10,9 proc. wyższe niż rok temu. Dwucyfrowa inflacja ma w Polsce miejsce pierwszy raz od połowy 2000 r. Trudno przewidywać jakiekolwiek spadki zwłaszcza, że na terenie Ukrainy trwa wojna, co wpływa między innymi na ceny żywności. A droższa żywność to wyższa inflacja.

Wysoko utrzymująca się inflacja będzie zmuszała bank centralny do reakcji. Analitycy twierdzą, że kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się w środę 6 kwietnia, może poskutkować kolejnym podniesieniem stóp procentowych.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", według analityków wzrost PKB w pierwszym kwartale 2022 mógł wynieść niemal 7 procent, ale pod koniec roku będzie to już poniżej 2 proc.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/Getty Images

Pozostałe wiadomości