Newsy

Składka KRUS i zaliczka na podatek dochodowy – zasady od 2022

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
KRUS, agrofakt.pl
kobieta rolniczka kontroluje swoje plony

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpią istotne zmiany w KRUS. Mają dotyczyć m.in. zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy, kwoty wolnej od podatku oraz rocznej kwoty zmniejszającej podatek. Jakie zasady będą obowiązywać w KRUS od 2022 r.?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o zmianie zasad obowiązujących przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń. W przypadku ubezpieczenia dotyczy to świadczeń emerytalno-rentowych, a także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

KRUS 2022 – zmiany w zasadach potrącania

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie wynosiła 9 proc. wysokości świadczenia, ale zmianie ulegną zasady potrącania. Potrącenie składki KRUS w 2022 nastąpi w całości od kwoty brutto świadczenia. Oznacza to, że składka KRUS 2022 nie będzie odliczana w części równej 7,75 proc. od zaliczki na podatek dochodowy, jak to miało miejsce dotychczas.

Z kolei gdy kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie wyższa, niż wysokość zaliczki na podatek dochodowy, wówczas kwota składki ulegnie obniżeniu do kwoty zaliczki.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zmiany w KRUS 2022 – zaliczka na podatek dochodowy

Ponadto, KRUS poinformował, że od 1 stycznia 2022 r. zmianie ulegną również inne kwoty, które odpowiednio się zwiększą:

  • kwota wolna od podatku – do 30 tys. zł,
  • kwota roczna zmniejszająca podatek – do 5 100 zł (tzn. 425 zł miesięcznie),
  • kwota pierwszego progu podatkowego – do 120 tys. zł.

Oznacza to, że zaliczka na podatek dochodowy w 2022 r. od emerytur, rent a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w kwocie do 2500 zł miesięcznie wyniesie 0 zł.

Składka KRUS i podatek dochodowy od 2022

KRUS oznajmia również, że niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej można otrzymać w kwocie brutto, jeżeli upoważniona osoba złoży odpowiednie oświadczenie.

Inne zasady będą obowiązywały także w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. Nie będą mogły ubiegać się o zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek w przypadku wspólnego rozliczania dochodu. To oznacza, że osoby te będą miały możliwość odliczenia 1500 zł w rozliczeniu rocznym.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: KRUS, agrofakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: fabfernandez/Getty Images

Pozostałe wiadomości