Newsy

Brakuje miejsc dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Bezpośrednie zagrożenie życia"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Peter Cade/Getty ImagesW szpitalach brakuje miejsc dla dzieci w kryzysie

Coraz więcej dzieci doświadcza kryzysu psychicznego. Część z nich wymaga leczenia szpitalnego. Niestety w większości placówek brakuje miejsc i mali pacjenci są odsyłani do domu.

W szpitalach psychiatrycznych brakuje miejsc dla dzieci

- Zapytaliśmy placówki w Warszawie, Toruniu, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, ilu mogą przyjąć pacjentów. Odpowiedź była jedna: żadnego. Większość ośrodków jest obłożona ponad stan (np. szpital w Józefowie leczy okresowo do 50 osób, a miejsc ma 22)" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Placówki odmawiają, mimo że codziennie zgłasza się po kilkoro pacjentów potrzebujących pomocy.

Gazeta wskazuje, że główne powody to myśli lub próby samobójcze. Tylko w trzech kwartałach tego roku - czytamy - na swoje życie próbowało się targnąć ponad 1 tys. dzieci do 18. roku życia – to więcej niż w 2020 r. i w przedpandemicznym 2019 r. Rośnie także liczba skutecznych prób. Do września 92 zakończyły się śmiercią.

- Konieczność odroczenia przyjęcia stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, powoduje frustrację lekarzy, dylematy etyczne oraz obawy o konsekwencje prawne – alarmuje cytowany przez dziennik dr n. med. Mirosław Dąbkowski, psychiatra z Torunia.

Zobacz wideo: Depresja u dzieci

Depresja u dzieci
Depresja u dzieciDepresja u dzieci
Dzień Dobry TVN

Psychiatria dziecięca. Ile trzeba czekać na leczenie?

Gazeta podkreśla, że wymusza to też szybsze wypisywanie chorych, nawet przed uzyskaniem zadowalającej poprawy, bo miejsc potrzebują następni. W kolejce - jak czytamy - czeka się przez kilka miesięcy. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania "DGP" deklaruje, że zna trudną sytuację w psychiatrii dziecięcej, a jej poprawę traktuje priorytetowo. Dziennik przypomina, że resort przygotował projekt Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023, na który ma zostać przeznaczone 80 mln zł. MZ podkreśla też, że wzmocnienie pomocy ambulatoryjnej – co jest głównym celem realizowanej reformy psychiatrii – pozwoli odciążyć szpitale.

Jak poprawić stan psychiatrii dziecięcej?

Sytuację psychiatrii dziecięcej w Polsce chce poprawić Fundacja TVN. Wybuduje ona pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Budowa już się rozpoczęła i ma potrwać 2 lata. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale), w tym:

  • oddział obserwacji – 6 łóżek;
  • oddział detoksykacji – 4 łóżka;
  • oddział szpitalny - 22 łóżka.

Oprócz tego w Centrum powstanie poradnia psychiatryczna, w niej: 3 gabinety lekarskie, 2 terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa i gabinet zabiegowy.

Osoby, które chcą wesprzeć Fundację mogą to zrobić:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images

Pozostałe wiadomości