Newsy

Pogoda na poniedziałek - burze i wysokie temperatury. Uwaga na dynamiczne zmiany

Newsy

Synoptycy nie mają wątpliwości. Nadciąga zmiana aury. Niedziela to ostatni pogodny i słoneczny dzień. Na poniedziałek przewidywane są burze, opady deszczu i gradu w całym kraju. Na termometrach od 25 stopni C w Szczecinie do 33 stopni C w Rzeszowie.

Jak podaje IMGW, Europa Północna i Centralna jest w zasięgu niżów z frontami atmosferycznymi. Na południu kontynentu pogodę kształtują wyże. Północna Polska pozostaje na skraju niżu znad Skandynawii, zaś pozostały obszar będzie w słabo gradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Z północy na południe kraju przemieści się mało aktywny pofalowany front atmosferyczny, związany z niżem nad Skandynawią. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, cieplejszym na południu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadać.

- Niedziela to będzie to ostatni dzień sprzyjający piknikom przed nadchodzącą zmianą pogody. Co prawda w poniedziałek będzie jeszcze ciepło, ale już burzowo i deszczowo. Po przejściu frontu, od wtorku, będzie już zdecydowanie chłodniej. W niektórych regionach kraju temperatura spadnie nawet o dziesięć stopni Celsjusza - ostrzega synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Pogoda na poniedziałek, 16 sierpnia 2021 r.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południu i zachodzie przelotne opady deszczu, a na południowym zachodzie także burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 15 mm. Temperatura minimalna na północnym wschodzie, Pomorzu wschodnim i w kotlinach sudeckich od 13 do 15 st. C, na pozostałym obszarze od 16 do 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, południowy i południowo-wschodni. W górach porywy wiatru do 65 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, a na południu i wschodzie burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm, gdzieniegdzie w centrum i na Mazurach do 25 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 31°C; chłodniej na wybrzeżu, północnym zachodzie i w Kotlinie Jeleniogórskiej od 20 do 25 st. C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 75 km/h, a w Karpatach do 70 km/h.

Pogoda w poniedziałek, 16 sierpnia 2021 r. w Warszawie

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, nad ranem wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura minimalna 16 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy. W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna 28 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy skręcający na zachodni. W czasie burz porywy do 80 km/h.

Zobacz także:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Pozostałe wiadomości