Czy praca zmianowa zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19? Zaskakujące wyniki badań

COVID-19, koronawirus
warodom changyencham/Getty Images
Sen to zdrowie - to powiedzenie znamy nie od dziś. Okazuje się, że ma też potwierdzenie naukowe. Naukowcy zbadali wpływ pracy poza typowymi godzinami na zakażenie COVID-19. Chodziło głównie o dyżury w nocy. Wyniki swoich badań przedstawili w raporcie, który opublikował serwis „Medscape”.

Praca zmianowa i COVID-19

Jaki wpływ na COVID-19 ma nieregularna praca, poza typowymi godzinami, głównie w nocy? Wyniki najnowszego badania przedstawiono w serwisie internetowym „Medscape”. Przekazał je w swoich mediach społecznościowych lekarz Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, popularyzator wiedzy medycznej.

Okazało się, że osoby, których praca jest nieregularna, notowały dodatni wynik na obecność zakażenia SARS-CoV-2 blisko 2,5 razy częściej niż ci, którzy pracują w godzinach standardowych. Ponadto personel medyczny pracujący w nietypowych godzinach (m. in. na nocnych czy całodobowych dyżurach) blisko 3 razy częściej wymagał hospitalizacji z powodu COVID-19.

- Choć nie ustalono jednoznacznej przyczyny takich rezultatów, to wydaje się, że praca zmianowa może prowadzić do rozregulowania rytmu dobowego oraz zwiększać podatność na zakażenie koronawirusem SARS-2 - komentuje Bartosz Fiałek

Nieregularna praca zwiększa ryzyko COVID-19

W innym badaniu dotyczącym podobnego zakresu tematycznego wskazano, że dodatkowa godzina snu w godzinach nocnych zmniejszała ryzyko wystąpienia COVID-19 o 12 proc.

Ponadto wydaje się, że praca zmianowa, w szczególności w godzinach nocnych, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego, jak i śmiertelność z wielu innych przyczyn.

- Wysypiajmy się - apeluje lekarz Bartosz Fiałek. Choć , jak jednocześnie przyznaje, to w dzisiejszych czasach niemożliwe.

Raport z wynikami badań znajduje się tutaj.

Czy niebieskie światło pomoże zwalczyć tzw. długi covid? "Pacjenci są bardzo zadowoleni". Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Grzybica atakuje ozdrowieńców, ratunkiem jest usunięcie oka. Lekarze: "To koszmar w środku pandemii"

Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"

Ginekolog o infekcjach intymnych. "Błędem jest to, że nie leczy się partnera"

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana