Badania: Polki żyją krócej. "Czegoś takiego nie widzieliśmy od czasu II wojny światowej"

Polki żyją krócej
Polki żyją krócej
Źródło: ONOKI - Eric Audras/Getty Images
Długość życia Polek skróciła się o 2 lata. Jest to skutek nie tylko pogorszenia się dostępu do służby zdrowia czy zaniedbania profilaktyki. Okazuje się, że problem leży również w niewłaściwym trybie życia. Palenie papierosów, brak ruchu i nieodpowiednia dieta również bardzo negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Jak temu zapobiec?

Polki żyją 2 lata krócej

Jak zauważył prof. Bogdan Wojtyniak w wywiadzie dla Wprost, od kilku lat zdrowie Polek pogarsza się. - Na to dodatkowo nałożył się wybuch pandemii - stwierdził. - Jej negatywny wpływ na wzrost umieralności zaznaczył się dopiero w drugiej połowie 2020 roku. W 2020 roku długość życia kobiet w Polsce skróciła się o rok w stosunku do 2019 roku. Oficjalnych danych GUS za 2021 roku jeszcze nie ma, jednak na podstawie wstępnych danych szacujemy, że długość życia kobiet w 2021 roku skróciła się o kolejny rok. Tak więc w ciągu 2 lat długość życia kobiet skróciła się o 2 lata: czegoś takiego nie widzieliśmy od czasu II wojny światowej - stwierdził prof. Wojtyniak.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Choroby zagrażające życiu Polek

Według specjalisty składa się na to wiele czynników, a 50 proc. z nich można wyeliminować. Należą do nich m.in. palenie tytoniu, otyłość czy wysokie ciśnienie krwi. W 2020 roku umieralność z powodów przyczyn, które można skutecznie leczyć wzrosła aż o 4 proc. Wynika to z pogorszenia dostępu do placówek ochrony zdrowia. Pacjenci obawiali się przychodzić do przychodni, a te często były zamknięte.

Profesor podkreślił, że główną przyczyną zgonów Polek są choroby układu krążenia, które występują w Polsce częściej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Najczęstszym nowotworem jest rak piersi, jednak najwięcej pań umiera z powodu raku płuc. Dużą przepaść można zauważyć również w przypadku raka szyjki macicy. - W Polsce co prawda spada umieralność z tego powodu, jednak różnica jest ogromna. Blisko dwukrotna, jeśli porównać Polskę ze średnią w UE - tłumaczy ekspert w wywiadzie dla Wprost.

Pandemia wpłynęła negatywnie również na zdrowie psychiczne w Polsce. W 90 proc. jest to związane z piciem alkoholu. Bogdan Wojtyniak podkreślił, że to zjawisko nasiliło się nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet.

Jak zmniejszyć ryzyko śmierci?

Zdaniem profesora, Polki powinny dbać o właściwą dietę, ponieważ niewłaściwe odżywanie skraca i odbiera lata w zdrowiu. Należy również ograniczyć palenie papierosów, być aktywnym i przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę, która w Polsce nadal jest zbyt niska.

- Muszą być pewne ułatwienia, np. więcej terenów zielonych, ścieżek rowerowych, co skłania do większej aktywności fizycznej. Druga rzecz: "niezdrowe" rzeczy, jak palenie papierosów, alkohol, produkty słodkie i tłuste często wiążą się z uczuciem przyjemności. Zamiast nich trzeba znaleźć sobie inne, a to nie zawsze jest proste. Bez wątpienia trzeba też pamiętać o badaniach profilaktycznych i stosowaniu się do zaleceń lekarzy - podsumował Bogdan Wojtyniak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: ONOKI - Eric Audras/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości