Jak wyglądał pogrzeb Benedykta XVI? Po raz pierwszy w historii Kościoła papież pochował papieża

Benedykt XVI
Jak będzie wyglądać pogrzeb Benedykta XVI?
Źródło: Handout/Getty Images
W dniu pogrzebu emerytowanego papieża Benedykta XVI Watykan zmienił się w pilnie strzeżoną fortecę. Ponad tysiąc funkcjonariuszy, karabinierów i policjantów czuwało nad bezpieczeństwem wiernych. Poszerzono też strefę "no-fly". W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele wielu państw i ponad tysiąc dziennikarzy z 30 krajów. Franciszka Jego słowa spotkały się z krytyką.

Pogrzeb Benedykta XVI

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat. Pogrzeb duchownego odbył się w czwartek 5 stycznia o godz. 9:30 na placu Świętego Piotra w Watykanie, a jego oficjalna część skończyła przed godziną 11. Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Watykanu przekazał wcześniej, że emerytowany papież życzył sobie uroczystego, ale skromnego pożegnania.

Rozmowy o śmierci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Mszę świętą na placu Świętego Piotra w Watykanie poprowadził papież Franciszek. Uczestniczyło w niej około 50 tysięcy osób. Była to pierwsza msza w historii Kościoła, w której aktualnie urzędujący papież przewodził pogrzebowi swojego poprzednika. Tradycyjna potrójna trumna (cyprysowa, cynkowa i drewniana) z ciałem Benedykta XVI została, zgodnie z jego wolą, złożona podczas prywatnej uroczystości w Grotach Watykańskich - ta część uroczystości nie była transmitowana. W tym samym miejscu przez sześć lat, do chwili beatyfikacji w 2011 roku, znajdował się grób Jana Pawła II, który później przeniesiony został do bazyliki Świętego Piotra.

Krytyka słów papieża Franciszka

Pożegnalną homilię w trakcie uroczystości pogrzebowych wygłosił papież Franciszek. - Mocno przywiązani do ostatnich słów Pana i do świadectwa, które naznaczyło jego życie, chcemy jako wspólnota kościelna pójść jego śladami i powierzyć naszego brata w ręce Ojca: niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia - powiedział o swoim poprzedniku obecny papież.

Jego słowa spotkały się z krytyką w internecie, m.in. Ks. Tadeusza Isakowicz-Zalewskiego, który napisał na Twitterze, że była to "nadzwyczaj króciutka homilia papieża na pogrzebie Ojca Świętego Benedykta XVI. Żadnych konkretnych odniesień do wielkich dokonań zmarłego, żadnych osobistych refleksji, żadnej ludzkiej empatii. Byleby jak szybciej "odfajkować", aby watykański supermarket znów mógł być otwarty". Skrytykował również fakt, że w Watykanie nie decydowano się na ogłoszenie żałoby, a jedynie na kilkugodzinne zamknięcie wspomnianego marketu.

Przedstawiciele państw pożegnali Benedykta XVI

We mszy świętej wzięły udziały oficjalne delegacje państwowe z Włoch i Niemiec. Prywatnie przyjechali przywódcy innych krajów, w tym Polski: prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także prezydent Węgier Katalin Novak czy przywódca Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Obecna była również królowa matka Zofia z Hiszpanii czy para królewska z Belgii - Filip i Matylda. Większość krajów reprezentowali ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej. Przybyły również liczne delegacje ekumeniczne, a także przedstawiciele innych religii, w tym m.in. z rzymskiej wspólnoty żydowskiej i islamskiej.

Ostatnie pożegnanie Benedykta XVI - bezpieczeństwo

Jak podaje serwis TVN24, powołując się na dziennik "Il Mattino", o bezpieczeństwo żałobników zadbało ponad tysiąc funkcjonariuszy, którzy zostali wezwani do Watykanu specjalnie na tę okazję. Organizacją ruchu zajęło się ponad 600 strażników miejskich. Poszerzono również strefę "no fly", która obejmowała zakaz ruchu powietrznego nad Stolicą Apostolską. Nad Rzymem krążyły wyłącznie śmigłowce. Dodatkową ochronę zapewniał specjalny zespół do walki z atakami nuklearnymi i biologicznymi, a także radary wojskowe o promieniu 300 km.

Przed wejściem na plac Świętego Piotra każdy musiał poddać się podwójnej kontroli, a wierni byli sprawdzani wykrywaczem metali. Obowiązywał również zakaz wnoszenia butelek z płynami. Od północy do godziny 14:00 w czwartek w dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących z Watykanem wniesiono zakaz sprzedaży i transportu szklanych opakowań oraz pojemników. Prefekt Rzymu Bruno Frattasi wyznaczył też "czerwoną strefę", do której można było przedostać się tylko przez śluzy pilnowane przez służby. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta / Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images AsiaPac

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana