Dwóch papieży i dwie różne opinie o celibacie?

Na rynku pojawiła się książka "Z głębi naszych serc", w której przedstawiono opinię Benedykta XVI sprzeciwiającą się złagodzeniu celibatu. Tym samym uważa się, że emerytowany ojciec święty jest w kontrze do Franciszka, który rozważa właśnie propozycję z październikowego synodu - czy starsi, żonaci mężczyźni mogą zostać księżmi.

Podczas nadzwyczajnego synodu, zwołanego w zeszłym roku przez papieża Franciszka, duchowni mierzyli się z problemami przed którymi staje współczesny kościół na terenie Amazonii.

Jednym z takich wyzwań jest brak księży, zakonnic i zakonników. Ratunkiem dla takiej sytuacji mogłoby być wprowadzenie viri probati, czyli wyświęcenia żonatych mężczyzn sprawdzonych w wierze.

Pomysł spotkał się z zainteresowaniem wielu biskupów, ale póki co nie został oficjalnie przyjęty. Znaleźli się też przeciwnicy tej idei, którzy uważają, że viri probati może prowadzić do zniesienia celibatu.

Benedykt XVI o celibacie

Niepokój dotyczący złagodzenia celibatu miał wyrazić w książce "Z głębi naszych serc" Benedykt XVI. Zdaniem teologa Piotra Kosiaka, były ojciec święty niepotrzebnie się obawia postulatów synodu.

Nie chodzi o to, żeby masowo święcić teraz żonatych i znieść celibat. Papież Franciszek, nawet lecąc samolotem, powiedział, że dla niego to jest duża wartość, że ksiądz nie ma żony i nie ma dzieci

- powiedział nasz gość.

Skąd się wziął w Kościele celibat

Celibat to forma życia polegająca na wstrzemięźliwości seksualnej i dobrowolnym zrezygnowaniu z wchodzenia w związek małżeński. W Kościele Rzymskokatolickim został oficjalnie przyjęty pod koniec VI wieku.

Celibat wiązał się z wieloma wydarzeniami historycznymi, ale przede wszystkim z troską o wiernych, że ksiądz powinien mieć więcej dla nich czau

- wyjaśnił nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!