Tysiące osób zgromadziło się w sobotę o świcie w Stonehenge, aby świętować przesilenie zimowe - moment, który zgodnie z kalendarzem astronomicznym oznacza początek zimy i najkrótszy dzień roku na półkuli północnej. Wśród obecnych byli "druidzi", "szamani" oraz inni zainteresowani, którzy mimo mroźnej i mglistej pogody, zjawili się w tym neolitycznym kompleksie.
Zimowe przesilenie - tajemniczy obrzęd w Stonehenge
Stonehenge, najsłynniejsze megalityczne stanowisko archeologiczne na świecie, jest miejscem, gdzie odbywają się magiczne obchody przesilenia zimowego. Zgodnie z wielowiekową tradycją, zebrani świętują początek nowego roku i wydłużanie się dnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Jak zaznaczyła Heather Sebira z organizacji English Heritage, dla mieszkańców okolic Stonehenge przesilenie zimowe było ważniejsze od letniego, symbolizując początek nowego roku. - Stonehenge zostało zbudowane tak, by (jego oś) stała zgodnie z kierunkiem wschodu słońca podczas przesileń - powiedziała agencji AFP.
- To moment odnowy, odrodzenia, wchodzimy w nowy rok, a jednocześnie rozmyślamy nad tym, co się wydarzyło w roku minionym - powiedział AFP 31-letni Chris Smith, który po raz pierwszy świętował przesilenie zimowe w tym miejscu.
Według English Heritage blisko 100 tysięcy osób z całego świata oglądało w sobotę obchody w Stonehenge online w czasie rzeczywistym.
Stonehenge - miejsce pełne tajemnic
Mimo wielu badań Stonehenge wciąż skrywa wiele tajemnic. W tym roku opublikowano wyniki badań, które pokazały, że 6-tonowy blok kamienny, nazywany Kamieniem Ołtarzowym, został sprowadzony z odległego o ponad 700 kilometrów miejsca w północno-wschodniej Szkocji.
Co więcej, nie wiadomo, do czego dokładnie był wykorzystywany ten tajemniczy kamień, zwrócony w stronę zachodzącego słońca podczas przesilenia.
Więcej na ten temat przeczytasz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc?
- Przygotowania do Nocy Kupały. Co oznaczała dla naszych przodków?
- Najkrótszy dzień w roku. Czym jest przesilenie zimowe? Sprawdź, jak walczyć z jego objawami
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images