Styl życia

Przygotowania do Nocy Kupały. Co oznaczała dla naszych przodków?

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Łukasz Kowalski
Przygotowujemy się do Nocy Kupały
Przygotowujemy się do Nocy KupałyDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Obrzędy związane z przesileniem letnim są istotnym elementem kultury słowiańskiej. Cechuje je np. silne powiązanie z żywiołami, które pełnią funkcje oczyszczające, a nawet mediacyjne. Dlaczego kupała była tak istotnym zwyczajem dla naszych przodków? Tego dowiesz się z materiału Dzień Dobry TVN.

Noc Kupały - słowiańskie walentynki

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z przesileniem letnim. Określa się je także jako "słowiańskie walentynki", ponieważ według tradycji to właśnie wtedy młodzi ludzie mogli się łączyć w pary, by celebrować wspólnie ten wyjątkowy czas. Nasza reporterka Agata Zjawińska wybrała się do miejscowości Owidz, by poznać tradycje i obrzędy związane z kupałą.

Święto związane jest m.in. z symboliką ognia i wody. - To są bardzo ważne elementy tej obrzędowości. Żywioły mają funkcję oczyszczającą i mediacyjną, czyli pomagają korespondować ze światem równoległym, zaświatami - wyjaśnia kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej Radosław Sawicki.

Jak się okazuje, przesilenie letnie świętowano w całej Europie. Kiedyś było nawet wpisane w kalendarz rolniczy, natomiast w XXI wieku pełni ono bardziej symboliczną funkcję. Wśród tradycyjnych obrzędów związanych z Nocą Kupały możemy wyróżnić też kadzenie bylicą, którą określano jako roślinę magiczną i ochronną, ponieważ miała ona zapewnić bezpieczeństwo przed złymi mocami.

Wianoholiczka

Znakiem rozpoznawczym tego święta są też wianki. Specjalistką w ich tworzeniu jest Agnieszka Pac-Oleszkiewicz. Jak wykorzystywało się je w Nocy Kupały? - Panny wiły wianki, puszczały na wodę i jeśli kawaler złapał taki wianek z drugiej strony jeziora, to zwiastowano zamążpójście - wyjaśnia artystka.

Skąd wzięła się jej pasja? - Wianki pojawiły się pięć lat temu wraz z narodzinami mojej córki Poli - opowiada. Agnieszka inspiruje się swoimi korzeniami i rodzinnymi tradycjami. - One zawsze były w moim życiu - wyplatała moja babcia, mama. Zawsze chciałam to robić - podkreśla.

Prace artystki doceniły też polskie gwiazdy. Nosiły je m.in. Anna Lewandowska i Zofia Ślotała-Haidar. Na festiwalu w Cannes wianek Agnieszki zdobił też głowę dziennikarki Moniki Olejnik. Miał on barwy Ukrainy, które symbolizowały solidarność z obywatelami atakowanego przez rosyjskie wojska kraju.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości