Styl życia

Wyjątkowe figurki z fabryki w Ćmielowie. Ich ceny sięgają nawet 60 tysięcy złotych

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Izolda Sanetra
Porcelana Ćmielów

Figurki ćmielowskie cieszą się ogromną popularnością w Polsce i nie tylko. Nic dziwnego, ponieważ ich unikatowy styl i płynna linia zachwyca nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów na świecie. Jak powstają? Ile kosztują? Zobacz materiał Dzień Dobry TVN.

Figurki ćmielowskie

Kolekcjonerzy na całym świecie poszukują miniaturowych figurek z lat 50. i 60. XX wieku. Ich popularność wynika głównie z unikatowego stylu, płynnej linii i dużej ilości ażuru. Gdzie można je znaleźć? Okazuje się, że obecnie produkowane są w niewielkiej fabryce w Ćmielowie.

- Figurki ćmielowskie zwane są rzeźbą kameralną i tak, jak przy rzeczach zupełnie artystycznych nie można mówić tu o masowej produkcji - wyjaśnia historyk sztuki Katarzyna Rij. Miniaturowe działa sztuki wytwarzane są z oryginalnych form mapek, a czas ich powstania to minimum cztery tygodnie.

Jak powstają figurki z porcelany?

Proces produkcyjny rozpoczyna się od modelarza, czyli przygotowania formy roboczej. Figurkę wyjmuje się z formy i pozostawia aż do momentu całkowego wyschnięcia. - Kolejnym etapem po suszeniu jest praca kańczarek. One muszą wyczyścić wszelkie nierówności i przygotować figurkę do pierwszego wypału w piecu - opowiada pracownica fabryki figurek Emila Kwiecień.

Po wypaleniu rzeźba poddawana jest procesowi szkliwienia, a później ponownie do gorącego pieca. Następnie oddawana jest w ręce malarek, które zdobią ją za pomocą farby ceramicznej. - Ostatecznie udaje nam się wykonać ze stu odlanych początkowo figurek, tylko 10 do 20 sztuk - zaznacza.

Wiele prac wyprodukowanych w ćmielowskiej fabryce można podziwiać też w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu. Podczas licytacji ceny miniaturowych rzeźb sięgają nawet do 60 tysięcy złotych. Najdroższe są te autorstwa artysty Lubomira Tomaszewskiego, który tworzył je, łącząc ze sobą technikę ognia i dymu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości