Figurki ćmielowskie
Kolekcjonerzy na całym świecie poszukują miniaturowych figurek z lat 50. i 60. XX wieku. Ich popularność wynika głównie z unikatowego stylu, płynnej linii i dużej ilości ażuru. Gdzie można je znaleźć? Okazuje się, że obecnie produkowane są w niewielkiej fabryce w Ćmielowie.
- Figurki ćmielowskie zwane są rzeźbą kameralną i tak, jak przy rzeczach zupełnie artystycznych nie można mówić tu o masowej produkcji - wyjaśnia historyk sztuki Katarzyna Rij. Miniaturowe działa sztuki wytwarzane są z oryginalnych form mapek, a czas ich powstania to minimum cztery tygodnie.
Jak powstają figurki z porcelany?
Proces produkcyjny rozpoczyna się od modelarza, czyli przygotowania formy roboczej. Figurkę wyjmuje się z formy i pozostawia aż do momentu całkowego wyschnięcia. - Kolejnym etapem po suszeniu jest praca kańczarek. One muszą wyczyścić wszelkie nierówności i przygotować figurkę do pierwszego wypału w piecu - opowiada pracownica fabryki figurek Emila Kwiecień.
Po wypaleniu rzeźba poddawana jest procesowi szkliwienia, a później ponownie do gorącego pieca. Następnie oddawana jest w ręce malarek, które zdobią ją za pomocą farby ceramicznej. - Ostatecznie udaje nam się wykonać ze stu odlanych początkowo figurek, tylko 10 do 20 sztuk - zaznacza.
Wiele prac wyprodukowanych w ćmielowskiej fabryce można podziwiać też w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu. Podczas licytacji ceny miniaturowych rzeźb sięgają nawet do 60 tysięcy złotych. Najdroższe są te autorstwa artysty Lubomira Tomaszewskiego, który tworzył je, łącząc ze sobą technikę ognia i dymu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Siła jest kobietą". Wygrała z depresją, anoreksją i bulimią. Teraz chce pomagać innym
- "Jak mam powiedzieć dziecku, że wujkowie do siebie strzelają?". Opowieść kobiety, która pokochała "wroga"
- Jak zmniejszyć zużycie wody? Poznaj sprawdzone sposoby
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN