Synod Amazoński. Czy zniesienie celibatu księży rozpocznie się od Ameryki Południowej?

W Watykanie odbywa się synod Amazoński, podczas którego poruszane są między innymi kwestie zniesienia celibatu i potrzeby wprowadzenie równouprawnienia kobiet w posługach kościelnych. Czy wprowadzenie tych postulatów w życie jest rzeczywiście możliwe? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Jarosława Makowskiego, teologa i filozofa.

Od 6 października 2019 roku w Watykanie trwa nadzwyczajny synod zwołany przez papieża Franciszka. Podczas niego duchowni próbują zmierzyć się z problemami przed którymi staje współczesny kościół na terenie Amazonii.

>>> Zobacz także:

Wprowadzenie celibatu

Jednym z takich wyzwań jest brak księży, zakonnic i zakonników. Ratunkiem dla takiej sytuacji mogłoby być wprowadzenie viri probati, czyli wyświęcenie żonatych mężczyzn sprawdzonych w wierze, a następnie zniesienie celibatu.

Nie jest to temat nowy, dyskutuje się na tym już od drugiego soboru watykańskiego. Nowością jest to, że papież wprowadza to na agendę oficjalną.

- powiedział Jarosław Makowski, teolog i filozof.

Święcenia kobiet

Drugim tematem, który pojawił się na synodzie Amazońskim jest kwestia święceń kobiet. Jednak wydaje się, że do tego jeszcze długa droga. Zdaniem naszego gościa pierwszym etapem mógłby być diakonat.

Diakonat to pierwszy element w strukturze hierarchicznej, co oznacza, że kobieta diakon będzie mogła głosić kazania, rozdawać komunię.

- wyjaśnił Jarosław Makowski.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości