Czy dojdzie do abdykacji papieża Franciszka?
Abdykacja Franciszka zdominowała dyskusję o Kościele katolickim ostatnich dni. Funkcja papieża jest dożywotnia, a decyzję o przejściu na emeryturę podejmuje on sam. - Papież może abdykować i to wielokrotnie powiedział: "Zamierzam, jeżeli nie będę mógł, wypełniać swoich funkcji abdykować. Czy abdykuje w tej chwili? Nie. To jest jego decyzja w tej chwili, co więcej papież sam zapewnia i jego współpracownicy, że przygotowywana jest obecnie konstytucja, która miałaby regulować sytuację papieża emeryta. Dlatego, że w tej chwili jedyne co mamy, to są decyzje arbitralne, które podjął Benedykt XVI - przybliża aktualną sytuację w kościele Tomasz Terlikowski.
Brak wspomnianych regulacji, to według eksperta pierwszy powód dla którego papież nie abdykuje w tym momencie. - Drugi to synod o synodalności, który już się toczy na poziomie diecezjalnym. (...) Posługując się językiem świeckim, można powiedzieć, że dokona się pewna rewolucja w zarządzaniu - dodaje Tomasz Terlikowski.
Istota polityki papieża Franciszka wobec Ukrainy
Wypowiedzi papieża Franciszka w sprawie wojny w Ukrainie zbulwersowały opinię publiczną. Stolica Apostolska wydała jednak oświadczenie, zawierające jej stanowisko w tej kwestii.
- Wielokrotnie, podobnie jak w ostatnich dniach, doszło do publicznych dyskusji na temat politycznego znaczenia przypisywanego tym wypowiedziom. W związku z tym powtarza się, że słowa Ojca Świętego o tej dramatycznej sytuacji należy odczytywać jako głos podniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako zajęcie stanowiska politycznego - głosi nota Watykanu. Następnie zaznaczono w niej: "Jeśli chodzi o wojnę o szerokich rozmiarach na Ukrainie, rozpoczętą przez Federację Rosyjską, wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka są jasne i jednoznaczne w jej potępieniu jako moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, potwornej i świętokradczej".
Co jest zatem istotą polityki papieża wobec Ukrainy i z czego ona wynika?
- Istotą jest jego głęboka antyamerykańskość, którą on wyniósł z kraju, z którego pochodzi. Dla nas Polaków, Stany Zjednoczone były sojusznikiem w walce ze Związkiem Sowieckim. Dla niego Związek Sowiecki, który był daleko, który go nie dotykał był sojusznikiem w działaniach przeciwko Stanom Zjednoczonym, których polityka w krajach latynoskich, tak powiedźmy - nie zawsze była oparta na głębokich wartościach. To jest pierwszy powód. Po drugie, on idzie linią szukania jedności z rosyjską cerkwią prawosławną, no i na tej drodze niestety (...) pewną przeszkodą jest Ukraina, szczególnie ukraińska cerkiew grecko-katolicka. (...) My patrzymy się na tę wojnę, to zrozumiałe, z bliska. Wiemy na czym ona polega, śledzimy doniesienia, ale jak się pojedzie do Włoch, czy nawet do Francji (...), to obraz tej wojny jest przedstawiany zupełnie inaczej - wyjaśnia Terlikowski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Watykan milczy w sprawie wojny. "Nie rozumiemy, dlaczego nie nazwie kata katem"
- 17. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jak wyglądał jego pontyfikat?
- Niebezpieczna przesyłka do papieża Franciszka – w środku były trzy kule. Kim jest nadawca?
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN