Newsy

Jak uniknąć podwyżek cen gazu? Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta.pl
Palnik gazowy w kuchence

Indywidualni odbiorcy gazu mogą wybrać pomiędzy jego ceną zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a stawkami wolnorynkowymi. Z zatwierdzanych taryf można korzystać również wtedy, gdy gaz kupuje zarządca lub właściciel budynku.

Aktualne podwyżki cen gazu są największe od lat. Nic więc dziwnego, że Polacy są zaskoczeni i szukają możliwie tańszych opcji. Wiele osób nie wie, z jakich rozwiązań może skorzystać. Prezes URE zatwierdza, zgodnie z obowiązującymi przepisami, taryfy na gaz sprzedawany wyłącznie odbiorcom w gospodarstwach domowych. A co z pozostałymi klientami indywidualnymi?

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Jak obniżyć cenę gazu?

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, każdy indywidualny odbiorca gazu - czyli gospodarstwa domowe lub zarządcy i właściciele budynków wielolokalowych, którzy kupują gaz dla ich mieszkańców - ma możliwość wyboru między ceną gazu zatwierdzoną przez prezesa URE (czyli taryfą), a stawkami wolnorynkowymi. W te drugie nie ingeruje urzędowy regulator, dlatego ceny gazu mogą być różne, w tym znacznie wyższe.

Wyjaśniając tę możliwość, URE odsyła do swojego stanowiska z 2018 r.:

"Co więcej, stanowisko regulatora ma zastosowanie wyłącznie w przypadkach, gdy gospodarstwa domowe skupione w ramach np. wspólnoty czy spółdzielni, nie posiadają indywidualnych liczników zużycia paliwa gazowego i są rozliczne przez jednego właściciela lub zarządcę budynku na podstawie odczytów ze wspólnego opomiarowania". Takie przypadki mają jednak należeć do rzadkości, ponieważ zdecydowana większość gospodarstw domowych posiada liczniki indywidualne.

Oznacza to, że odbiorcy gazu mogą korzystać z dostępnych na rynku komercyjnych ofert i kupować go po cenach niższych od obowiązującej taryfy. O ile te będą dostępne. Jeśli jednak będą one wyższe, to konsumenci powinni zwrócić się do dostawcy gazu z wnioskiem o zastosowanie aktualnych stawek taryfowych.

Wysokie ceny gazu. Kiedy można zwrócić się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki?

Sprzedawca gazu powinien rozpatrzyć oświadczenie i udzielić odbiorcy odpowiedzi. Dopiero w sytuacji odmowy zastosowania taryfy, gdy odbiorca gazu nie zgadza się z uzasadnieniem odmowy, wówczas można zwrócić się bezpośrednio do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Malorny/Getty Images

Pozostałe wiadomości