Zmiany w podatkach - premier gwarantuje, że nikt nie straci na Polskim Ładzie 

Osoba licząca pieniądze
Zmiany w podatkach - premier gwarantuje, że nikt nie straci na Polskim Ładzie 
Źródło: simpson33/Getty Images
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że nikt nie powinien stracić na zmianach związanych z Polskim Ładem. Podał również informacje na temat planu na piątą falę pandemii COVID-19. Czego można się spodziewać?

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: "Polski Ład to najbardziej ambitna, solidarnościowa reforma systemu podatkowego jakiej podjęliśmy się w ciągu 30 lat". Na konferencji prasowej przedstawił jej główne założenia oraz planowane korekty, które mają zostać wprowadzone. 

Zmiany w Polskim Ładzie

Głównym założeniem jest doprowadzenie do zwiększenia zarobków Polaków, między innymi poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku, która od początku 2022 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Dotyczy to zarówno zwykłych pracowników, jak i emerytów pobierających świadczenie emerytalne. Jak zapewnił premier, Ministerstwo Finansów podjęło się pracy nad poprawkami Polskiego Ładu w trybie natychmiastowym. Do tej pory wyrównano wynagrodzenia dla tzw. "mundurówek". W trakcie są także wyrównania zmian, które wynikały z innego wyliczania wynagrodzeń przez niektóre samorządy dla nauczycieli. 

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Zmiany, które mają świadczyć o dodatkowych korzyściach dla podatnika to:

 • rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na:
  • emerytury i renty,
   • umowy-zlecenia,
    • opodatkowane świadczenia z ZUS,
     • nauczycieli akademickich i innych zawodów stosujących inne koszty uzyskania przychodów.

      Dotyczy to, osób, których miesięczne wynagrodzenie będzie wynosić do 12 800 zł brutto. System dla tych osób oznacza, że zyskają na reformie lub nowe prawo będzie dla nich neutralne.

      Zyskać mają także samotni rodzice poprzez rozszerzenie na nich ulgi dla klasy średniej. Ponadto, osoby, które opłacały niższy podatek, będą mogły otrzymać jej zwrot, jeśli nie była ona wykorzystana.

      Organizacje Pożytku Publicznego mogą spodziewać się wyrównania z 1% - środki zostaną przekazane zgodnie z rozliczeniami podatków za ubiegły rok. Oznacza to, że suma korzyści nie będzie niższa i będzie rozliczana w ten sam sposób, jak dotychczas. Ponadto, firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami mogą spodziewać się wypłaty dodatkowych środków z PFRON-u, ma to na celu ochronę ponad 900 pracodawców i 100 000 pracujących.

      Jak zapewnił premier, każda z tych zmian sprawia, że na reformie skorzysta jeszcze więcej obywateli. Jak wylicza Mateusz Morawiecki, "na nowym systemie ma zyskać 18 milionów Polaków, dla pozostałej części system będzie neutralny".

      Kiedy zostaną wprowadzone korekty w Polskim Ładzie?

      Premier, Mateusz Morawiecki, nie podał konkretnej daty wprowadzenia zmian, jednak zapewnił, że Ministerstwo Finansów pracuje już nad ich wprowadzeniem i zrobi to jak najszybciej. Zgodnie z jego przewidywaniami, którymi podzielił się na konferencji, będzie to wykonane w ciągu najbliższych tygodni.

      Bez wyjątku wszyscy Polacy, których zarobki wynoszą do 12 800 zł zyskają bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie. 
      Premier Mateusz Morawiecki na konferencji w dniu 21 stycznia 2022 roku

      Jak zadeklarował premier: "Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie lub takie samo, zarabiając do 12 800 zł i na koniec od tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w roku '21. [...] Jeżeli się okaże, że w 2022 roku w jakikolwiek sposób, o jedną złotówkę, pogorszył status podatkowy, tak to nazwijmy, kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby to będzie można otrzymać ten zwrot".

      Plan na 5 falę pandemii

      Na konferencji zapowiedziano następujące zmiany, które maja pomóc w zwalczeniu V fali pandemii COVID-19:

      • zalecenie pracy zdalnej i hybrydowej we wszystkich miejscach pracy, gdzie jest to możliwe,
       • darmowe testy antygenowe, które będzie można wykonywać w aptekach,
        • osoby pozytywne będą mogły być badane w domu przez lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin ze względu na potrzeby osób powyżej 60. roku życia,
         • skrócony został okres przebywania w kwarantannie do 7 dni, korzystając z doświadczeń innych krajów przy jednoczesnym utrzymaniu działania pozostałej części służby zdrowia.

          Ponadto, powołano radę ds. Walki z COVID-19, która została utworzona po przekształceniu dotychczasowej rady medycznej. Minister zaapelował o to, aby zrobić wszystko, żeby tak się stało, jak prognozują niektórzy specjaliści, że omikron będzie ostatnią fazą walki z koronawirusem. 

          Zobacz także:

          Autor: Teofila Siewko

          Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości