Newsy

PIT-0 dla emerytów już obowiązuje. Kto może z niego skorzystać?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Strefa Biznesu
Starsza osoba w pracy

PIT-0 dla seniorów został wprowadzony przez Polski Ład. Ponadto podwyższona została kwota wolna od podatku. Kto zapłaci PIT-0 i będzie zwolniony z podatków? Czym jest PIT-0 dla seniorów? Sprawdź, co warto wiedzieć.

PIT-0 dla emerytów i seniorów

PIT-0 ma być zachętą dla seniorów do tego, by zostali aktywni zawodowo i na rynku pracy. Z tego świadczenia mogą skorzystać osoby, które osiągnęły uprawnienia do emerytury, a mimo to zrezygnują z jej pobierania, jednocześnie pozostając aktywnymi zawodowo. Dotyczy to osób zatrudnionych na etacie, zleceniach, a także przedsiębiorców. 

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

PIT-0 to forma przywileju dla tych, którzy zdecydują się pracować po 65. roku życia. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku, będą mogły to zrobić bez korzystania z ulgi.

Osoby, które zdecydują się pracować dalej, będą miały powiększany kapitał przez składki do ZUS-u. To od nich zostanie wyliczona późniejsza wysokość emerytury. Co więcej, osoba pracująca zwolniona jest z podatku dochodowego, a zatem zyskuje podwójnie.

Zwolnienie z podatku dla seniorów i emerytów - ile wyniesie?

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i chcą dalej pracować, mogą skorzystać z PIT-0 podobnie, jak w przypadku tego świadczenia dla młodych. Jednak osoby starsze zwolnione zostały z płacenia podatku od przekroczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz ulgi, która wynosi 85 528 zł. Oznacza to, że pracujący seniorzy będą musieli zapłacić podatek jedynie wtedy, kiedy przekroczą 85 528 zł dochodu rocznie. 

Kogo nie dotyczy PIT-0 dla seniorów?

PIT-0 dotyczy jedynie osób pracujących na umowie o pracę, umowie zlecenie lub posiadających przedsiębiorstwo. Zwolnienie z podatku dochodowego nie dotyczy osób pracujących na umowie o dzieło, gdyż nie są one objęte obowiązkowymi składkami emerytalnymi. Wszystkie inne umowy, które są oskładkowane, dotyczy możliwość zwolnienia z podatku dochodowego. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Strefa Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: UntitledImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości