Newsy

15-latek zabił 13-latkę w ciąży. Jest decyzja sądu

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
PAP
Policja

15-letni Kacper przyznał się do zabicia ciężarnej 13-letniej Patrycji z Bytomia. Sąd uznał, że pozbawił dziewczynę życia, działając ze szczególnym okrucieństwem. Chłopak trafi do zakładu poprawczego.

Piekary Śląskie. 15-latek zabił 13-latkę w ciąży

Patrycja została zamordowana na początku br. Jej ciało znaleziono w Piekarach Śląskich. Jak wynika z ustaleń postępowania, była w ciąży z Kacprem. Po zatrzymaniu przez policję chłopak został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Kacper nie podlega odpowiedzialności karnej, bo w chwili pozbawienia Patrycji życia nie miał ukończonych 15 lat – do tragedii doszło na dzień przed jego urodzinami. Postępowanie w sprawie przyszłości nastolatka było prowadzone na rozprawach w trzech ostatnich dniach, toczyło się przed Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich - za zamkniętymi drzwiami, zgodnie z ogólnymi regułami dotyczącymi tego typu spraw. Sąd w oparciu o zeznania świadków i nadesłane opinie ustalał okoliczności śmierci nastolatki. W postanowieniu potwierdził, że Kacper zabił Patrycję 12 stycznia, działając ze szczególnym okrucieństwem - m.in. zadał jej kilka ciosów nożem w okolice klatki piersiowej, brzucha, nóg i rąk. Doprowadzając do śmierci Patrycji – jak dodała sędzia Aleksandra Mazik – spowodował "bez jej zgody przerwanie ciąży, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej". Sąd ustalił też, że od kwietnia 2020 do stycznia 2021 r. Kacper obcował płciowo z małoletnią Patrycją – to także czyn karalny.

Uwaga! TVN. Pędzący kierowca zabił 9-latka na pasach
Uwaga! TVN. Pędzący kierowca zabił 9-latka na pasach

15-letni Kacper zabił ciężarną 13-latkę

Nie był to proces karny - sprawa toczyła się w oparciu o przepisy Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Pokrzywdzeni – rodzice zamordowanej – nie mogli w takim postępowaniu być oskarżycielami posiłkowymi, jak w sprawie karnej, mogli natomiast uczestniczyć w rozprawie. W czwartek 16.13 w sądzie byli zarówno rodzice Patrycji, jak i Kacpra. Sam Kacper po wysłuchaniu postanowienia wybuchł płaczem. Płakali też jego rodzice i matka Patrycji. Zgodnie z orzeczeniem, część kosztów sądowych poniosą rodzice Kacpra. Decyzja o umieszczeniu 15-latka w poprawczaku jest nieprawomocna, od postanowienia można się odwołać do sądu okręgowego. Sąd postanowił też o przedłużeniu mu pobytu w schronisku dla nieletnich – do 26 lutego przyszłego roku. Z uwagi na drastyczne okoliczności sprawy sąd odstąpił od podania ustnych motywów orzeczenia. Sędzia przypomniała, że sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych i w takiej sytuacji sąd może, zgodnie z art. 326 Kodeksu postępowania cywilnego, zaniechać ustnego podania zasadniczych powodów rozstrzygnięcia.

Rodzina 13-latki zrozpaczona

Patrycja zniknęła 12 stycznia. Szukała jej rodzina, znajomi oraz kilkudziesięciu policjantów z Piekar, Bytomia, Knurowa i komendy wojewódzkiej w Katowicach. Ciało odnaleziono następnego dnia na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich. Dziewczyna miała wiele ran zadanych ostrym narzędziem. Po zaginięciu Patrycji Kacper najpierw przedstawiał z pozoru wiarygodną wersję – że we wtorek wieczorem 13-latka po kłótni z nim pobiegła w kierunku ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich i wsiadła do autobusu. Z szukającymi dziewczyny policjantami jeździł po znajomych, wskazywał potencjalnych świadków. Kiedy policjanci dotarli do świadka, który widział ich razem w autobusie, nastolatek zmienił wersję. Przyznał, że faktycznie wsiadł z Patrycją do autobusu, mówił, że poszli na spacer i ktoś ich napadł. W końcu przyznał, że to on zabił 13-latkę i wskazał miejsce, w którym pozostawił jej ciało. Już krótko po odnalezieniu zwłok media podawały nieoficjalnie informację, że Patrycja była w ciąży – z Kacprem – i prawdopodobnie to było motywem zbrodni. Podobnymi przypuszczeniami dzielili się rodzice 13-latki, którzy rozmawiali wówczas z dziennikarzami. Sekcja zwłok potwierdziła, że nastolatka była w ciąży, zaś bezpośrednią przyczyną śmierci Patrycji była rana kłuta serca. Oprócz tego na jej ciele ujawniono liczne rany okolic klatki piersiowej, brzucha i gardła.

Co czeka 15-letniego Kacpra?

Jeśli czwartkowe postanowienie się uprawomocni, 15-latek opuści zakład poprawczy najpóźniej po ukończeniu 21. roku życia. Wówczas wykreśla się wszystkie wpisy w rejestrze karnym, taka osoba ma czystą kartę. Są też procedury, które pozwalają na warunkowe zwolnienie z zakładu poprawczego.

Odpowiedzialność karna nieletniego

Zgodnie z ogólnymi zasadami Kodeksu karnego, za przestępstwo nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, ale w wyjątkowych sytuacjach - np. zbrodni zabójstwa, gwałtu zbiorowego lub porwania - do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty już 15-latek. Kacper w chwili pozbawienia Patrycji życia nie miał ukończonych 15 lat – do tragedii doszło na dzień przed jego urodzinami. Wobec nieletnich sąd może orzec środki wychowawcze, np. umieszczenie w zakładzie poprawczym (a wcześniej, do zakończenia całej procedury, w schronisku dla nieletnich).

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Foremniakowski/Getty Images

Pozostałe wiadomości