Partia środka przeciw objawom przeziębienia i grypy "Febrisan" została wycofana z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Decyzja ma rygor natychmiastowego wykonania. GIF nie ma pewności, czy "części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych".
Partia Febrisanu wycofana z aptek
Febrisan to popularny środek rozpuszczalny w wodzie, leczący objawy przeziębienia i grypy. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek jednej partii produktu. Jej powodem była informacja wytwórcy leku Orifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o o wyniku poza specyfikacją (OOS) w długoterminowych badaniach stabilności dla produktu leczniczego Febrisan (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum), (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący, seria 100401, termin ważności 04.2023
Przeziębienie
Przeziębienie
GIF wycofuje partię Febrisanu
Producent zaobserwował przekroczenie ilości paracetamolu i kwasu askorbowego. Seria, o której mowa jest serią walidacyjną. Do badań przekazano końcówkę proszku, który okazał się wadliwy. GIF nie ma pewności, czy wcześniej wypuszczone na rynek produkty z tej partii są bezpieczne.
Skierowanie do badań stabilności 3,6 kilograma końcówki serii nie daje pewności, że pozostałe części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych
Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Febrisan (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący
numer serii: 100401
termin ważności: 04.2023
podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Dania
Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Zapomniane, ale skuteczne leki z apteczki babuni. "Trochę ich nie doceniamy"
- Problemy z dostępem do leków. Dlaczego niektórych farmaceutyków brakuje?
- GIS wycofuje partię produktu "Pyłek kwiatowy". Jaki był powód?
Autor: Maria Czarniecka
Źródło: Twitter/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Alina Rosanova/Getty