Zapomniane, ale skuteczne leki z apteczki babuni. "Trochę ich nie doceniamy"

Autor:
Berenika
Olesińska
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Sezon chorobowy w pełni, dlatego na pomoc przychodzą naturalne maści, krople i leki bez recepty, które przed laty zapełniały apteczki naszych babć. Jak je bezpiecznie stosować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z farmaceutką Pauliną Front.

Znane od wieków leki naturalne - czy działają?

Syrop z cebuli i mleko z czosnkiem to mikstury, którymi jeszcze nie tak dawno leczono wszelkie przeziębienia. Niektórzy wspominają je dobrze, inni nieco gorzej ze względu na specyficzny smak oraz zapach, jednak trzeba przyznać, że ze względu na swoje właściwości antyseptyczne były one skuteczne i szybko rozprawiały się z chorobą. Szczególną moc mają również zioła, nad którymi w Dzień Dobry TVN pochyliła się farmaceutka Paulina Front.

- To są rzeczy, które możemy stosować przy różnych łagodnych dolegliwościach. My trochę nie doceniamy ziół - stwierdziła ekspertka.

Z roślin tworzone są między inny maści. Które z tych naturalnych kremów zasługują na największą uwagę? - Przede wszystkim maść nagietkowa, maść z pięciornika. Również bardzo dobrze działa arnikowa. I tutaj głównie bym polecała w sytuacjach, kiedy mamy jakieś stłuczenia, bo arnika działa również przeciwzapalnie - zaznaczyła ekspertka.

Zioła cenione przez nasze babcie - które stosować?

Paulina Front przyjrzała się popularnym roślinom, których napar koi od lat dolegliwości trawienne u wielu pokoleń. Mowa np. o rumianku, mięcie i melisie.

- Przede mną stoi również szałwia. Ale to nie jest do picia. To jest bardziej do przemywań, do płukania, ponieważ związki, które są zawarte w szałwii, po wypiciu niestety mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe - przestrzegła ekspertka.

Farmaceutka zaznaczyła, że wszystkie zaprezentowane przez nią zioła są pomocne w walce z łagodnymi dolegliwościami, jednak trzeba znać umiar w ich stosowaniu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości