Papież przyjął rezygnację biskupa Janiaka. To jeden z bohaterów filmu braci Sekielskich

Marek Sekielski i Tomasz Sekielski

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Taką informację przekazała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Biskup Janiak był jednym z czarnych bohaterów filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego", który opisywał przypadki pedofilii wśród księży.

Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Komunikat w tej sprawie wydała 17 października w południe.

Od tego momentu abp. Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską, jako administrator apostolski sede vacante

- podaje biuro prasowe Episkopatu.
Nuncjatura wyjaśnia, że - w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych - obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

W wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium . Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu

- czytamy w dokumencie.

"Zabawa w chowanego"

Premiera filmu dokumentalnego "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich odbyła się w połowie maja. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja – wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H.

Najbardziej wstrząsające jest to, że do tego molestowania, do wykorzystywania seksualnego dochodziło w ich rodzinnym domu

- mówił Tomasz Sekielski.
W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Ten film znowu wstrząsnął tymi, którzy go obejrzeli. Poruszył i też czasami oburzył. Bardzo ważne jest jednak to, że napływa mnóstwo informacji związanych ze sprawą, o której mówimy w naszym filmie „Zabawa w chowanego”. Pojawiają się nowi świadkowie i kolejni skrzywdzeni przez księdza Arkadiusza. Wreszcie docierają do nas kolejne informacje o nieprawidłowościach w działaniu kurii kaliskiej i o tym, jak kuria kaliska i biskup Janiak radzili sobie z problemem przestępstw seksualnych popełnianych przez księży

- podkreślał reżyser w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Biskup Edward Janiak - bohater filmu "Zabawa w chowanego"

2 czerwca biskup Janiak nietrzeźwy trafił do szpitala w Kaliszu z powodu podejrzenia udaru. Jak się okazało, we krwi miał 3,44 promila alkoholu. Na jaw wyszło też inne prowadzone w jego sprawie postępowanie - dotyczące nacisków na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
We wrześniu Prokuratura Rejonowa w Pleszewie oskarżyła księdza Arkadiusza H. o molestowanie nieletnich. Duchowny nie przyznał się do winy i odmówił składania zeznań.
Bracia Sekielscy tuż przed premierą filmu "Zabawa w chowanego" rozmawiali z Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości