Odszkodowanie za COVID-19 w pracy? "Równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia"

Odszkodowanie za COVID-19
Odszkodowanie za COVID-19
Źródło: Luis Alvarez / Getty Images
Na sejmowych stronach pojawił się projekt poselskiej ustawy. Zakłada on, że pracodawca w czasie epidemii będzie miał prawo wymagać okazywania wyników testów. Z kolei pracownikom pozwoli ubiegać się o odszkodowanie za zakażenie w miejscu pracy.

Odszkodowanie za COVID-19

Na sejmowej stronie pojawił się poselski projekt ustawy dotyczący uprawnień pracodawców w czasie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Ustawodawca chciałby, aby pracownik miał prawo do wykonania bezpłatnego testu raz w tygodniu. Z kolei pracodawca miałby mieć prawo do zażądania przedstawienia negatywnego wyniku badań.

Takie rozwiązanie ma również dać możliwość zatrudnionym do ubiegania się o odszkodowanie, jeśli zaistnieje podejrzenie, że do zakażenia doszło w miejscu pracy.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

- Pracownik (...) może złożyć pracodawcy (...) wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2" - czytamy w projekcie - napisano w projekcie.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za COVID-19?

Jeśli pracownik przypuszcza, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków, będzie musiał wskazać osoby, z którymi miał styczność w ramach obowiązków służbowych w 7-dniowym okresie poprzedzającym zakażenie.

Następnie pracodawca będzie miał obowiązek weryfikacji zgłoszenia i przekazać je wojewodzie. Ten miałby obowiązek rozpocząć "postępowanie w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2". Wysokość odszkodowania miałaby być ustalana na poziomie "równowartości 5-krotności minimalnego wynagrodzenia" ustalonego w odrębnych przepisach. Projekt trafi pod obrady sejmu we wtorek, 1 lutego.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: Gazeta Wyborcza, orka.sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana