Nie żyje Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
tvn24.pl
Co nowego w show-biznesie?
Co nowego w show-biznesie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W wieku 86 lat odszedł znany i ceniony aktor Leonard Pietraszak. Informację o jego śmierci przekazały władze jego rodzinnego miasta, Bydgoszczy. Artysta był znany z ról między innymi w "Czterdziestolatku", "Karierze Nikodema Dyzmy", "Vabanku" i "Vabanku II". Grywał także na deskach teatrów w Poznaniu i Warszawie. Kiedy odbędzie pogrzeb i gdzie artysta zostanie pochowany?

Nie żyje Leonard Pietraszak

W środę (1 lutego) Polskę obiegła smutna wiadomość. Bydgoski ratusz przekazał informację o śmierci 86-letniego Leonarda Pietraszka, honorowego obywatela miasta, a przede wszystkim cenionego aktora.

- Debiutował, mając 23 lata i będąc jeszcze studentem Szkoły Filmowej w Łodzi. Z informacji, którą przekazali jego bliscy wiemy, że zmarł we śnie w swoim domu w Warszawie - informuje w Dzień Dobry TVN dziennikarz Mateusz Hładki.

Gdzie zostanie pochowany Leonard Pietraszak?

Związek Artystów Scen Polskich poinformował, że w sobotę, 4 lutego, w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie odbędzie się msza żałobna za Leonarda Pietraszaka. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 13.00. Przedstawiciele związku - za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali również apel wystosowany przez najbliższych Leonarda Pietraszaka. - W związku z późniejszym terminem pogrzebu, rodzina prosi, aby zamiast kwiatów dokonać wpłaty na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie do puszek wolontariuszy, którzy obecni będą na mszy świętej - czytamy poście zamieszczonym na Facebooku. 

Data pogrzebu aktora nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że Pietraszak spocznie na Cmentarzu Starofarnym w rodzinnej Bydgoszczy. 

Leonard Pietraszak – biografia

Leonard Pietraszak, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Urodził się i wychował w Bydgoszczy. W tym samym mieście rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem. Sławę i popularność zdobył dzięki rolom filmowych m.in. doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy", czy Gustawa Kramera w kultowych "Vabanku" i "Vabanku II". Aktor występował także na deskach teatru.

- Leonard Pietraszak grał z moją mamą "W te dni przedwiosenne". Mało kto wie, że był absolutnym pasjonatem polskiego malarstwa, szczególnie przełomu wieków. Młoda Polska to była jego pasja - wyznała w Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska-Maciejowska.

W 2000 roku aktor został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej". 10 lat później otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Gwiazdor przynosił sławę i dumę rodzinnemu miastu. Był honorowym obywatelem Bydgoszczy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości