Konkurs Chopinowski 2025 - trwają eliminacje. Rekordowa liczba zgłoszeń

Konkurs Chopinowski
Konkurs Chopinowski 2025 - trwają eliminacje. Rekordowa liczba zgłoszeń
Źródło: Amy T. Zielinski / Contributor/Getty Images
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to wydarzenie, które przyciąga uwagę całego świata muzycznego. Odbywający się co pięć lat w Warszawie jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. Został stworzony dla utalentowanych pianistów, którzy pragną podzielić się swoją pasją i interpretacją twórczości jednego z największych kompozytorów w historii - Fryderyka Chopina. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20220917_Stefan_wystep_REP
Stefan Balcerak – Preludium e-moll nr 4 op. 28. (Fryderyk Chopin)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski odbywający się w Warszawie ma na celu nie tylko popularyzację muzyki Fryderyka Chopina, ale także odkrywanie największych talentów pianistycznych. Dzięki niemu uczestnicy mają najskuteczniejszy start w swojej pianistycznej, międzynarodowej karierze.

W tym roku obchodzić będzie 100 rocznicę.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2025 - harmonogram

Między 23 kwietnia a 4 maja potrwają eliminacje do konkursu. Jak zaznaczył Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w przesłanej PAP informacji, XIX edycja przyniosła kolejny rekord pod względem liczby zgłoszeń. Do etapu kwalifikacji przystąpiło 642 pianistów z 54 krajów.

W eliminacjach do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zaprezentuje się 163 pianistów i pianistek z 28 krajów. Najliczniej reprezentowane będą Chiny, Korea Południowa, Japonia, Polska, Kanada i Włochy, ale wystąpią również reprezentanci z takich krajów Brazylia, Tajlandia, Malezja i Uzbekistan.

Sam konkurs rozpocznie się 2 października i będzie składać się z następujących etapów:

  • 2 października - koncert inauguracyjny
  • 3-7 października - I etap
  • 9-12 października - II etap
  • 14-16 października - III etap
  • 17 października - Uroczystości związane z obchodami 176. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
  • 18-20 października - finał
  • 21 października - I koncert laureatów
  • 22 października - II koncert laureatów
  • 23 października - III koncert laureatów

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2025 - program

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy muszą zagrać etiudę z listy wymienionych w regulaminie oraz jeden nokturn lub etiudę, jeden walc oraz jeden utwór z wybranych ballad, barokola i fanazji. W etapie drugim, do którego dostanie się nie więcej niż 40 pianistów, uczestnicy mają zagrać 6 kolejnych Preludiów op.28 z grup 7-12, 13-18 lub 19-24; jeden z polonezów lub inny ze wskazanych utworów. Uczestnicy zagrają też dodatkowy utwór dowolny solowy lub utwory Fryderyka Chopina. Czas trwania tego etapu wynosi 40-50 minut. W trzecim etapie do wyboru jest jedna z sonat lub pełen cykl mazurków. Ponadto, jeśli nie zostanie wypełnione określone minimum czasowe (wynoszące 45-55 minut) uczestnik może zagrać dowolny utwór dodatkowy. W finale uczestnicy zagrają Polonez-Fantazja op.61 oraz jeden z koncertów fortepianowych: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - historia

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który rozpoczął się w 1927 roku, jest jednym z najdłużej działających wydarzeń muzycznych na świecie. W 2025 roku odbędą się uroczyste obchody stulecia jego istnienia. Na przestrzeni 100 lat forma Konkursu była nieustannie udoskonalana - zmieniały się liczba etapów, program, kryteria oceniania uczestników, nagrody, jak również media, za pośrednictwem których można było posłuchać konkursowych recitali. Od początku istnienia Konkursu niezmiennym elementem jest repertuar składający się wyłącznie z muzyki Chopina.

Konkurs powstał pod koniec lat 20. XX wieku jako reakcja na niskie zainteresowanie muzyką klasyczną oraz niewielką popularność twórczości Fryderyka Chopina - co dzisiaj może wydawać się trudne do uwierzenia. Profesor Jerzy Żurawlew, inicjator idei Konkursu Chopinowskiego, miał na celu zapoczątkowanie dyskusji o interpretacji muzyki Chopina i promowanie jego twórczości. W celu osiągnięcia tego celu, w ówczesnych czasach innowacyjny sposób, połączył aspekt sportowej rywalizacji z kulturą wysoką.

Konkurs Chopinowski przerósł wszelkie oczekiwania - druga edycja, która odbyła się w 1932 roku, przyciągnęła ponad 200 pianistów z całego świata. Niestety z powodu II wojny światowej jego organizacja była niemożliwa przez kilkanaście lat. Tradycję wznowiono w 1949 roku, a od tego czasu Konkurs odbywa się regularnie co pięć lat (poza 2020 rokiem, z powodu pandemii, kiedy go opóźniono). W latach 50. wydarzenie to osiągnęło międzynarodowy poziom, a w skład jury weszły znane osobistości, w tym laureaci poprzednich edycji Konkursu, takie jak Lew Oborin, Jakow Zak, Imre Ungár, a także jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, Witold Lutosławski.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - zasady

Konkurs składa się z eliminacji, po wyłonieniu uczestników, którzy dostali się do konkursu, rozpoczynają się jego 3 etapy. Do każdego z nich przechodzi coraz mniejsza liczba uczestników, a po 3 etapie jury decyduje o zwycięzcach - I, II, III, IV, V oraz VI miejscu, a także wyróżnionych.

We wszystkich etapach konkursu uczestnicy oceniani są na podstawie reguły tak-nie. Oznacza to, że członkowie jury wpisują obok każdego z wysłuchanych kandydatów tak lub nie, które oznacza opinię konkretnego oceniającego, czy kandydat powinien zostać zakwalifikowany do kolejnego etapu, czy też nie. Kiedy juror podejmie decyzję, musi przy kandydacie wpisać liczbę przyznanych punktów od 1 do 25. Jeśli uzna, że pianista powinien przejść dalej, (wpisze "tak") - liczba punktów powinna być nie niższa niż 18, jeśli uzna, że kandydat nie przechodzi (wpisze "nie"), to nie wyższa niż 18.

Jurorzy nie mogą oceniać uczestników, których kiedyś uczyli. W regulaminie konkursu znajduje się szczegółowy opis, jak wyglądają relacje, które uniemożliwiają ocenianie pianisty. Obecnie w konkursie mogą uczestniczyć osoby, które mają od 16 do 30 lat.

Konkurs ma tradycję wyróżniania sześciu finalistów nagrodami głównymi oraz tytułami laureata. W przeszłości jednak zdarzały się sytuacje, kiedy tytuł laureata przyznawano większej liczbie finalistów.

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina przez lata

Oto lista zdobywców pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina:

  • 2021 - Bruce Liu,
  • 2015 - Cho Seong-jin,
  • 2015 - Julianna Awdiejewa,
  • 2005 - Rafał Blechacz,
  • 2000 - Li Yundi,
  • 1995 - bez przyznania pierwszego miejsca,
  • 1990 - bez przyznania pierwszego miejsca,
  • 1985 - Stanisław Bunin,
  • 1980 - Đặng Thái Sơn,
  • 1975 - Krystian Zimerman,
  • 1970 - Garrick Ohlsson,
  • 1965 - Martha Argerich,
  • 1960 - Maurizio Pollini,
  • 1955 - Adam Harasiewicz,
  • 1949 - Halina Czerny-Stefańsa i Bella Dawidowicz,
  • 1937 - Jakow Zak,
  • 1932 - Alexander Uninsky,
  • 1927 - Lew Oborin.

Dotychczas zwycięzcami było 4 Polaków - Halina Czerny-Stefańska, Adam Harasiewicz, Krystian Zimerman i Rafał Blechacz. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości