Newsy

Autor reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" z prestiżową nagrodą. "Profesjonalne i bezkompromisowe dziennikarstwo"

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot

Marcin Gutowski z TVN24 uhonorowany. Za reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" otrzymał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce.

Marcin Gutowski dostał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Marcin Gutowski otrzymał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Uhonorowano go za reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Jedna z najważniejszych nagród dziennikarskich w naszym kraju jest przyznawana "za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane". 

- W czasach dla dziennikarstwa i dziennikarzy bardzo wymagających to dla nas kolejne potwierdzenie tezy, że niezależne dziennikarstwo najwyższej próby, jak prawda, do której dąży, zawsze się obroni. W TVN i w TVN24 w takie właśnie profesjonalne i bezkompromisowe dziennikarstwo wierzymy i takiemu dziennikarstwu jesteśmy wierni - podkreśla Michał Samul, redaktor naczelny TVN24. 

Druga twarz kardynała Dziwisza
Druga twarz kardynała Dziwisza "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" to książka, która jest rozwinięciem wielu wątków poruszonych w dokumencie telewizyjnym TVN 24 Źródło: Dzień Dobry TVN

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

To nie koniec wyróżnień. Do nagrody nominowany był również Bertold Kittel z Superwizjera TVN za reportaż "Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów" oraz aż trzech dziennikarzy za reportaże zrealizowane w "Czarno na białym" TVN24. Obok Marcina Gutowskiego to Sebastian Wasilewski za reportaż "Najdłuższy proces kościoła" oraz Piotr Jacoń za reportaż "Wszystko o moim dziecku" - który trafił do ścisłego finału konkursu. 

"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"

Kardynał Stanisław Dziwisz jest znany jako poważany, osobisty sekretarz, a jednocześnie przyjaciel Jana Pawła II. Za sprawą reportażu Marcina Gutowskiego na jaw wyszły szokujące informacje. Jak twierdzą jego bohaterowie, ksiądz w szokujący sposób dbał o interes Kościoła. Podobno ukrywał wiadomości dotyczące ofiar pedofilii.

- Kardynał Dziwisz jest oskarżany o bardzo wiele rzeczy. Po pierwsze o to, że bardzo dokładnie reglamentował informacje, które trafiały do Jana Pawła II, dotyczące największych skandali w historii Kościoła ostatnich kilkudziesięciu lat. Chodzi oczywiście o nadużycia seksualne, chodzi o pedofilię, między innymi o sprawę Legionistów Chrystusa, gdzie kilkaset osób zostało wykorzystanych seksualnie przez kilkadziesiąt lat - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Gutowski.

Jak podkreślał, wielokrotnie próbował się skontaktować ze Stanisławem Dziwiszem. Chciał za wszelką cenę poznać odpowiedzi na kontrowersyjne pytania. Kardynał jednak milczał.

- Taka jest moja praca. Mam obowiązek starać się być dociekliwy, choć grzeczny - co niektórzy mi zarzucają wobec kardynała - ale starać się odpowiedzieć za wszelką cenę na zadawane pytania. (...) Bardzo żałuję, że pomimo wielu tygodni prób, ksiądz kardynał do dzisiaj nie zechciał poświęcić nam czasu. Ksiądz kardynał zareagował na ten reportaż już w dniu emisji. Wydał oświadczenie, w którym prosi o powołanie niezależnej komisji, która zbada jego sprawę - opowiadał dziennikarz w naszym programie.

Reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" można obejrzeć na stronie TVN24 GO.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości