Newsy

Czy małpia ospa rozprzestrzenia się w Polsce? Ministerstwo Zdrowia komentuje sytuację

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
Radio Zet
Lekarka na szpitalnym łóżku.

O małpiej ospie w ostatnim czasie jest coraz głośniej. Przypadki tej choroby zdiagnozowano już m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Na to pytanie odpowiadał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa to niezwykle rzadka choroba, która zazwyczaj występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Najczęściej nosicielami tego wirusa są afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp i inne zwierzęta. Osobie zakażonej doskwierają objawy w postaci gorączki, bóli głowy i wysypki skórnej, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wirus może się przenosić na innych przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze czy wydzieliną z gardła chorego. W ostatnim czasie przypadki tej choroby potwierdzono już m.in. w Austrii, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji, a także w Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

W zeszłym tygodniu specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, prof. Joanna Zajkowska, wyjaśniała, że małpia ospa jest znana od dawna. Dotychczas jednak pojedyncze przypadki tej choroby były rejestrowane po ugryzieniu czy zadrapaniu przez zwierzę, bądź też u osób, które wróciły z Nigerii czy z Ghany.

Małpia ospa w Polsce

Rzecznik resortu zdrowia, pytany o działania związane z ryzykiem pojawienia się małpiej ospy w Polsce, poinformował, że pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się spotkanie europejskiego Urzędu do spraw Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA). Brali w nim także udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Specjaliści zapoznali się wówczas z możliwymi zagrożeniami i działaniami wyprzedzającymi te zagrożenia. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że Państwowy Zakład Higieny współpracuje z Instytutem Roberta Kocha w aspekcie metodyki RT-PCR do diagnostyki małpiej ospy. Jak dodał, "metoda ta nie jest powszechna w Europie, jednak możemy stosować metody pośrednie różnicowania rodzajów wirusów ospy".

- Nasze służby sanitarne oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny na bieżąco monitorują sytuację związaną z pojawianiem się nowych zagrożeń epidemicznych. Współpracujemy z odpowiednikami naszych służb w Europie i na świecie. Działają specjalne systemy informatyczne, których zadaniem jest zbieranie informacji o wszelkich nowo wykrywanych w poszczególnych regionach świata chorobach. (...) Jednak uspokajam. Nie ma na dziś zagrożenia szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy. Choroba ta nie stanowi tej kategorii ryzyka, co koronawirus – oświadczył rzecznik resortu zdrowia, pytany o działania związane z ryzykiem pojawienia się małpiej ospy w Polsce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: skaman306/Getty Images

Pozostałe wiadomości