Lany Poniedziałek - za oblewanie wodą grozi mandat. Policja: "Apelujemy o zachowanie rozsądku"

Aktualizacja:
Wzajemne polewanie się wodą

Lany Poniedziałek to zwyczaj kultywowany od wielu wieków. Zgodnie z tradycją oblewanie się wodą nie tylko symbolizowało oczyszczenie, ale także miało sprzyjać płodności. Z biegiem lat popularny śmigus-dyngus przeszedł sporo zmian, ale nadal dostarcza sporo dobrej zabawy. Policja przestrzega jednak, by tradycja nie stała się chuligańskim wybrykiem, za który trzeba będzie zapłacić.

Lany poniedziałek - 500 zł mandatu

Popularny śmigus-dyngus to dobra okazja do żartobliwego oblewania się wodą. Niektórzy jednak idą w tej zabawie zdecydowanie za daleko. Oblewanie przechodniów czy rzucanie z wysokości pojemników z wodą, może skutkować uszkodzeniem ciała lub zniszczeniem mienia, za co grozi odpowiedzialność prawna.
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4
Śmigus-dyngus szczególną popularnością cieszy się wśród młodych ludzi, których zachowania "niejednokrotnie wykraczają poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków" – zauważa policja. Niewłaściwe obchodzenie tego wielkanocnego zwyczaju przejawia się często w wylewaniu na przechodniów dużych ilości wody oraz rzucaniem z budynków lub wiaduktów, w kierunku przejeżdżających samochodów, pojemników wypełnionych wodą.
Tego typu zachowania mogą powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała oraz zniszczenie mienia. Ich sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną, a także majątkową – przestrzegają funkcjonariusze.

Śmigus-dyngus - mandat za oblewanie wodą

Jakie kary grożą w lany poniedziałek?
  • wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów - kara do 500 zł.
  • oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu - kara do 500 zł.
Brak zachowania rozsądku w obchodzeniu lanego poniedziałku może narazić oblewaną osobę na szkody materialne, takie jak np. uszkodzenie telefonu czy tabletu.
– Apelujemy zatem o zachowanie rozsądku i umiaru w kultywowaniu tradycji śmigusa-dyngusa – podkreśla policja.
Polewanie wodą może skończyć się mandatem. "Każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie". Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: oneclearvision/GettyImages.com

Pozostałe wiadomości