Parenting

Mandat dla dziecka za jazdę na rowerze? O tym trzeba pamiętać, by uniknąć kary

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
edziecko.pl
Dziecko na rowerze

Nowy taryfikator mandatów wzbudził obawę wśród rodziców, których dzieci poruszają się po publicznych ścieżkach rowerowych bez karty rowerowej. Jeden z przepisów przewiduje karę sięgającą 1 500 złotych. Sprawdź, czy jest się czego bać.

Nowy taryfikator mandatów 2022

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który zaostrza kary za wykroczenia drogowe. Po jego ogłoszeniu w mediach pojawiła się informacja, że dziecko, które bez opieki rodzica, porusza się rowerem bez stosownych uprawnień, może zostać ukarane przez policję mandatem karnym w wysokości 1500 zł.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Chodzi o art. 94 par. 1a Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1 500 złotych".

Oznacza to, że jazda na rowerze czy elektrycznej hulajnodze bez karty rowerowej lub np. prawa jazdy na motorowery (kat. AM, na którą można zdawać po ukończeniu 14 lat) zagrożone jest grzywną w wysokości nawet 1 500 zł.

Mandat dla dziecka za jazdę na rowerze

Policja uspokaja rowerzystów tłumacząc, że co prawda posiadanie karty rowerowej cały czas obowiązuje w polskim prawie, jednak za jej brak najczęściej otrzymamy jedynie pouczenie. Wysokie kary, o których mowa w przepisie art. 94 par. 1a Kodeksu wykroczeń, dotyczą głównie osób powodujących zagrożenie w ruchu drogowym.

Dodatkowo tak wysoka kara za jazdę bez uprawnień grozi uczestnikowi ruchu w postępowaniu sądowym, a nie mandatowym. Według najnowszego taryfikatora policjant może nałożyć tylko mandat i jest to maksymalnie 200 złotych.

Rodzice dzieci poruszających się rowerem, hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego mogą odetchnąć z ulgą. Osoby do 17. roku nie podlegają odpowiedzialności wykroczeniowej. Warto pamiętać, że maluchy do 10. roku życia mogą poruszać się nimi wyłącznie pod opieką dorosłych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Teresa Short/Getty Images

Pozostałe wiadomości