Newsy

Rząd przedłużył obostrzenia. Minister zdrowia podał nowy termin. "W przyszłym tygodniu mają być podjęte dalsze decyzje"

Newsy

TVN24

Obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia. W przyszłym tygodniu mają być podjęte dalsze decyzje. Takie informacje podał minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu wypowiedział się również na temat ewentualnych planów odmrażania gospodarki.

Rząd przedłużył obostrzenia

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia powiedział, że co prawda ostatnie obserwowane wyniki pokazują spadek zakażeń, ale są zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Adam Niedzielski dodał, że obecne zmniejszenie zachorowań jest związane z okresem świątecznym i faktem, że to wtorek, a nie jak zwykle poniedziałek był pierwszym dniem poświątecznym.

- Reprezentatywne informacje, to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach - powiedział szef resortu zdrowia.

- Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt, bo my czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech - dodał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że rząd będzie przyglądał się sytuacji w obecnym i następnym tygodniu pod kątem efektów ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie Wielkanocy, tymczasem postanowił o przedłużeniu obostrzeń do 18 kwietnia.

Ogromnie problemy w szpitalach

Adam Niedzielski zwrócił uwagę na ciągle trudną sytuacje z obłożeniem łóżek w szpitalach. - Obłożenie łóżek na dzień wczorajszy wynosi ponad 34,5 tys., łóżek respiratorowych mamy zajętych ponad 3,3 tys. Te parametry zajętości, które są mniej więcej na poziomie zbliżającym się do 80 proc., są już parametrami można powiedzieć niebezpiecznymi - oświadczył.

Minister dodał, że dystrybucja łóżek w poszczególnych regionach i ich zajętości nie jest jednolita - są regiony, które mają sytuację względnie bezpieczną, ale też i takie regiony gdzie "napięcia są bardzo duże".

Regiony, gdzie - jak powiedział - napięcia dotyczące wykorzystania infrastruktury szpitalnej są bardzo duże, to przede wszystkim południe Polski. - Tutaj trzeba zacząć od Śląska, gdzie ta sytuacja cały czas jest bardzo trudna - powiedział Niedzielski.

Przypomniał jednocześnie, że w ostatnim czasie opracowano plany relokacji pacjentów. - Śląsk jest przykładem jednego z tych regionów, które już samodzielnie nie mogą sobie poradzić ze skalą napływu pacjentów, ze skalą obciążenia infrastruktury szpitalnej. Dlatego przygotowaliśmy takie rozwiązania, że sąsiadujące regiony pomagają regionom takim jak Śląsk właśnie w tym, żeby pacjenci trafiali do innych regionów i tam byli zaopiekowani w lokalnych szpitalach - powiedział Niedzielski.

Koronawirus w Polsce - kiedy odmrożenie gospodarki

Adam Niedzielski był zapytany przez dziennikarzy o możliwość otwarcia niektórych gałęzi gospodarki na majówkę.

- W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, co dwa lata temu czy wcześniej. Trzeba się liczyć, że w tym okresie będą obostrzenia - stwierdził szef resortu.

Na konferencji odniósł się również do pytania dotyczącego perspektywy na wakacje dla hoteli i gastronomii:

- W zależności od sytuacji nasze doświadczenie pokazuje, że nie kierujemy się zawsze tymi samymi kryteriami. Na początku pandemii kierowaliśmy się nową liczbą zakażeń. Potem, w momencie bardzo dynamicznego wzrostu zachorowań kierowaliśmy się już samą dynamiką, nie patrząc na liczbę bezwzględną. Teraz mam nadzieję, że apogeum fali epidemii mamy już za sobą. Teraz najważniejsze jest obłożenie infrastruktury szpitalnej. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia tej części gospodarki. To zależy od momentu pandemii, w którym będziemy się znajdowali - powiedział Adam Niedzielski.

Zobacz wideo: Ministerstwo zdrowia: Wyniki z ostatnich dni nie są miarą rzeczywistości covidowej:

>>> Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19 dla 40-latków są już możliwe? "Spędziłam u lekarza bite 45 min, ale wyszłam z tarczą"

Lekarze mówili, że ma wczesną menopauzę. Mama czwórki dzieci zmarła w wieku 27 lat

Minister zdrowia o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19: "Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości