Delta groźniejsza od Omikronu? Są nowe badania

Pacjentka w szpitalu
Delta groźniejsza od Omikronu?
Źródło: RUBEN BONILLA GONZALO/Getty Images
Codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń COVID-19. Coraz częściej wykrywany jest nowy wariant wirusa, czyli Omikron. Jakie jest ryzyko hospitalizacji u pacjentów, u których go stwierdzono? Jak wygląda w porównaniu z dotychczas dominującą Deltą? Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.

Koronawirus: wariant Delta a Omikron

Osoby, które nie mają przeciwciał, są o 11 proc. mniej narażone na hospitalizację, jeśli zakażą się wariantem Omikron w porównaniu z zakażeniem Deltą - wynika z analizy Imperial College London. Dotyczy to jednak stosunkowo nielicznych osób w Wielkiej Brytanii, bo ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i liczbę tych, którzy przebyli już infekcję, zdecydowana większość populacji ma przeciwciała.

Zobacz wideo: Koronawirus

koronawirus

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

W przypadku osób mających przeciwciała, ryzyko, że osoba zakażona wariantem Omikron trafi na ostry dyżur jest 25-30 proc. niższe niż gdyby przyczyną infekcji był wariant Delta. Natomiast ryzyko, że dana osoba będzie musiała pozostać w szpitalu na dzień lub dłużej jest o 40 proc. niższe w porównaniu z Deltą.

Nasza analiza pokazuje dowody na umiarkowane zmniejszenie ryzyka hospitalizacji związanego z wariantem Omikron w porównaniu z wariantem Delta. Jednak wydaje się, że jest to równoważone przez zmniejszoną skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 wywołanemu wariantem Omikron
- powiedział prof. Neil Ferguson z Imperial College London, dodając, że przez wysoki poziom transmisji wariantu Omikron służba zdrowia może stanąć w obliczu przesilenia.

Zobacz wideo: Koronawirus Omikron dotarł do Europy

Koronawirus Omikron dotarł do Europy
W państwach południowej Afryki wykryto nowy wariant konornawirusa - Omikron. Dostał się już do Europy. Co o mutacji wiedzą naukowcy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Omikron - ryzyko hospitalizacji

Natomiast z drugiej analizy przeprowadzonej przez naukowców Uniwersytetu w Edynburgu, dowiadujemy się, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu Omikron może być nawet o dwie trzecie niższe w porównaniu z Deltą.

Naukowcy przeanalizowali bowiem przypadki zakażeń koronawirusem w Szkocji i liczbę osób trafiających do szpitala. Stwierdzili, że gdyby Omikron zachowywał się tak samo jak Delta, można by się spodziewać, że do szpitali przyjętych byłoby do tej pory ok. 47 osób, tymczasem w Szkocji z tego powodu jest 15 pacjentów. Stąd ocenili, że ryzyko hospitalizacji może być mniejsze o dwie trzecie.

Szkoccy badacze zastrzegli, że te wnioski zostały wyciągnięte na podstawie bardzo małej próby, w której na dodatek było niewiele osób starszych - bardziej narażonych na zakażenie.

Pamiętajmy, że eksperci apelują, że tylko szczepienia przeciw COVID-19 są w stanie zatrzymać rozwój pandemii.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RUBEN BONILLA GONZALO/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości