Newsy

Gwiazdy i organizatorzy festiwali ogłaszają letnie koncerty. Kto i gdzie zagra?

Newsy

Digital VisionFredrik von Erichsen/Getty Images

Zbliża się lato, a z nim zwykle festiwale, koncerty i inne masowe imprezy plenerowe. Trwająca drugi rok pandemia zmieniła niemal wszystko, do czego przywykliśmy – również możliwości i sposób uczestniczenia w kulturze i rozrywce. Jak będzie wyglądało lato 2021? Czy koncerty się odbędą? Kto je zapowiedział?

Lato 2021: czy koncerty się odbędą?

Obecnie coraz więcej gwiazd ogłasza swoje letnie trasy koncertowe. Robią to również organizatorzy niektórych festiwali. Informacje o koncertach publikowane są na profilach artystów w mediach społecznościowych oraz na oficjalnych stronach internetowych poszczególnych wydarzeń muzycznych. Poza indywidualnymi koncertami, planowanych jest już kilka festiwali. Podawane są konkretne daty, miejsca i ceny biletów, ale nadal nie ma pewności, czy rzeczywiście te wydarzenia będą mogły się odbyć. Za koncertami tęsknią nie tylko osoby, które przychodzą posłuchać muzyki i spotkać ulubionych muzyków na żywo, ale też sami artyści.

O swoich koncertowych planach informował ostatnio Dawid Podsiadło. Zapowiedział powrót na scenę i wyjaśnił dlaczego czerwiec nie jest jeszcze realnym terminem do zorganizowania występów.

Datami swoich koncertów i radością z tego faktu podzieliła się na swoim instagramowym koncie m.in. Katarzyna Nosowska:

Koncertować jeest bosko! - parafrazując Korę :) Chciałoby się sezon letni podsumować tymi słowami. Ach, jak bardzo by się chciało... Na myśl o tym czuję ekscytację podobną do tej, która przepełnia człowieka zakochanego - przed randką z oblubieńcem :) Jednocześnie się lękam, bo nie wiem czy jeszcze pamiętam, jak to się robi... Licząc, że z koncertowaniem jest jak z jazdą na rowerze (nigdy się nie zapomina) - czekam na nasze spotkanie.❤️

Czy w 2021 r. odbędą się festiwale?

Poszczególni organizatorzy postanowili zaplanować i ogłosić daty festiwali i koncertów. Jeśli sytuacja na to pozwoli, odbędą się te wydarzenia:

  • Letnie Brzmienia
  • Summer Sky Festival
  • Pol’and‘Rock Festival
  • Open’er Festival
  • Jarocin Festiwal
  • Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
  • Męskie Granie

W ramach Letniego Brzmienia ma się odbyć ponad 100 wydarzeń z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Od czerwca do sierpnia w dziewięciu polskich miastach (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław) zaplanowano koncerty, na których wystąpić mają tacy artyści jak Nosowska, Brodka, Krzysztof Zalewski, Sanah, Ania Dąbrowska, Artur Rojek, Kwiat Jabłoni, Mrozu oraz wielu innych!

Line up ma się różnić w zależności od miasta. Pełna rozpiska opublikowana została na stronie festiwalu Letnie Brzmienia. Zakończeniem całego cyklu letnich koncertów będzie dwudniowy finał – Letnie Brzmienia Festiwal na Błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

Summer Sky Festival 2021 to letni cykl koncertów i spektakli, które również mają się odbyć największych miastach w Polsce. Jego głównymi gwiazdami mają być Kult i Nosowska.

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego, kiedy wydarzenia przeniesiono do wirtualnej przestrzeni, ma się odbyć również największy polski festiwal muzyczny, czyli Pol’and‘Rock Festival. Już 27. edycja odbędzie się w dniach 29-31.07.2021 r. na Lotnisku Makowice-Płoty w województwie zachodniopomorskim. Na dużej scenie wystąpić ma między innymi Limp Bizkit. Obecność potwierdzili także: Dżem, Dubioza Kolektiv, Black River, Hańba!, Renata Przemyk, Morgane JI i Kasia Kowalska. Jak podają organizatorzy, na widowni festiwalu może być 20 tys. osób, które w czasie wydarzenia będą w pełni zaszczepione, oraz osoby, które z przyczyn niezależnych od nich nie mogą się zaszczepić – dzieci poniżej 12. roku życia, osoby zza granicy i ci, których kalendarz szczepień nie obejmuje, lub osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą się zaszczepić.

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury również ogłosiła listę artystów, którzy zapowiedzieli swoje występy od czerwca do sierpnia 2021 r. na gdańskim Placu Zebrań Ludowych. Są to m.in.: wspominani wcześniej Nosowska, Sanah czy Kwiat Jabłoni, ale też Kuba Badach, Paweł Domagała, Bitamina, FiszMrozu, Baranovski, LemON, czy Król. Jednocześnie organizatorzy zapowiadają, że lista artystów nie jest zamknięta i jeśli koncerty rzeczywiście będą mogły się odbyć, to będzie ich jeszcze więcej.

Z kolei zaplanowany na 16-18 lipca 2021 festiwal w Jarocinie zapowiedział już takich artystów, jak Edyta Bartosiewicz, Daria Zawiałow czy Strachy na lachy.

Na początku marca organizatorzy popularnego Open’er Festival zapowiedzieli, że tegoroczna edycja odbędzie się w innym, niż planowano, terminie: 30 czerwca - 3 lipca 2021 roku. Zaznaczyli jednak, że decyzja o ostatecznej formule wydarzenia zostanie podjęta później i z uwzględnieniem aktualnej sytuacji w kraju. Tu wystąpić mają przede wszystkim międzynarodowe gwiazdy muzyki, m.in.: The Killers, Kendrick Lamar, Twenty One Pilots, The Chemical Brothers, ASAP Rocky, FKA Twigs i inni.

Tegoroczny festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się między 29 lipca a 1 sierpnia na trzech scenach w Strefie Kultury oraz w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Wystąpią m.in. Floating Points, GusGus live, Red Axes live, Andy Stott, Acid Arab, DJ Tennis, Gerd Janson, Kassa Overall, Jennifer Cardini, Afrodeutsche, Syny, Kukon and Julia Mikuła, Zdechły Osa, Lowpass Święty Bass. Organizatorzy poinformowali, że z powodu trwającej pandemii część zapowiedzianych wcześniej artystów, jak Underworld, The Streets, czy Cigarettes After Sex, zagra w Katowicach w 2022 r.

Formuła festiwalu Męskie Granie została dostosowana do wymogów pandemicznych. Wydarzenie odbędzie się w Krakowie 6-7 sierpnia w Muzeum Lotnictwa, w Warszawie (13-14 sierpnia na Torze Służewiec, w Poznaniu 20-21 sierpnia w Parku Cytadela oraz Żywcu 27-28 sierpnia, Amfiteatrze pod Grojcem, skąd 28 sierpnia zrealizowany zostanie streaming na żywo. Podczas piątkowych koncertów usłyszeć będzie można Męskie Granie Orkiestra 2020, a towarzyszyć im będą m.in. Dawid Podsiadło, król, Jarecki, Bluszcz, ØRGANEK, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Maria Peszek, Natalia Przybysz.

2021 bez Orange Warsaw Festival

Organizatorzy jednego z największych festiwali w Polsce ogłosili, że tegoroczna edycja, wzorem poprzedniego roku, niestety się nie odbędzie.

Niestety, dziś wiemy, że nawet przy spełnieniu optymistycznych wariantów zaszczepienia, w panującej obecnie rzeczywistości i uwarunkowaniach międzynarodowych, przygotowanie festiwalu w planowanym terminie nie jest możliwe. Oznacza to, że pomimo ogromnej i nieustannej pracy, 2021 będzie rokiem bez OWF.

Wiele wydarzeń już planowano, zapowiadano, ale sytuacja zmuszała artystów i organizatorów do ciągłego przekładania i odwoływania. Zorganizowanie wszystkich obecnie planowanych wydarzeń w terminie to bardzo optymistyczny scenariusz, na który wszyscy zainteresowani z pewnością liczą. Tak jak w zeszłym roku, w tym również podczas koncertów plenerowych będzie obowiązywał pandemiczny reżim sanitarny. Informacje o wszelkich nakazach i zakazach są aktualizowane na stronach internetowych organizatorów, profilach społecznościowych oraz na poszczególnych wydarzeniach na Facebooku.

Zobacz też:

Dawid Podsiadło w czasie pandemii znalazł nowy zawód. Czekają na niego: "rozrywka, nagrody, sława, puchary"

Superksiężyc 2021. Kiedy będzie można obejrzeć niesamowite zjawisko na niebie?

Muzyka lat 70. – kto ją tworzył i wykonywał? Poznaj najgłośniejsze zespoły tamtych czasów

Zobacz video: Odwołał występy od marca, a i tak zgarnął w tym roku 65 milionów funtów. Elton John najlepiej zarabiającym artystą koncertowym

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości