Przeboje lat 70. to nie tylko popularne disco. Wbrew pozorom muzyka lat 70. była bardzo zróżnicowana i praktycznie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wielu wykonawców za jej pośrednictwem wyrażało nie tylko siebie oraz swoje emocje, ale też starało się komentować otaczającą ich rzeczywistość.
Lata 70. – muzyka, która zaskakiwała, odprężała i odkrywała cięższe brzmienia
Chyba każdemu, kto choć trochę zna się na muzyce, lata 70. XX wieku kojarzą się przede wszystkim z disco. To tak naprawdę nie tylko muzyka i przeboje tamtego okresu, ale i cały barwny styl czy sposób bycia. Utwory z tego nurtu nazywano również muzyką dyskotekową, ponieważ przygotowywano je głównie z myślą o tańcu w dyskotekach. Pierwotnie disco pojawiło się w USA, wśród afroamerykańskich oraz hiszpańskich wykonawców. Stylistycznie piosenki disco lat 70. czerpały inspirację z takich gatunków jak soul, funk i salsa. Poszczególne utwory miały skoczny rytm i prostą do zapamiętania melodię. Zespoły i soliści prezentujący tego rodzaju muzykę prześcigali się w pomysłach na kolorowe, błyszczące stroje, które było widać z daleka.
Piosenki z lat 70. to jednak także mocno zmieniony rock. Oczywiście nie brakowało kontynuatorów energicznych kawałków i ballad znanych z repertuaru The Rolling Stones czy Roda Stewarta. Z typowego rocka wykształcił się również heavy metal, czyli coś zupełnie nowego, mrocznego i nieznanego tamtejszej publiczności. Nie brakowało też piosenek w latach 70., które dały początek dzisiejszemu hip-hopowi.
Największe przeboje lat 70. – kto i jakimi utworami zdobywał publikę?
W latach 70. pojawiła się znana obecnie na całym świecie szwedzka grupa ABBA. Zespół tworzyła czwórka wokalistów: Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Choć przede wszystkim zajmowali się muzyką pop, przemycali do swoich utworów pewne elementy modnego disco. Wśród ich największych przebojów z lat 70. można wymienić piosenki, takie jak: "Ring, ring" czy "Mamma Mia".
Przeboje lat 70. to również utwory Davida Bowiego, brytyjskiego piosenkarza, który działał od 1962 roku. Grał przede wszystkim rocka i był jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów tamtego okresu. Za jego najbardziej rozpoznawalne utwory lat 70. uznaje się chociażby "Oh! You Pretty Things" czy "Life on Mars".
W latach 70. muzyka nabrała nieco ostrości, co widać chociażby w grze ponadczasowego australijskiego zespołu AC/DC. Założyli go dwaj bracia: Angus i Malcolm Young. Powszechnie uważa się, że to właśnie ten zespół zapoczątkował hard rock i heavy metal. Do rozpoznawalnych kawałków grupy trzeba zaliczyć "Highway to Hell", "Can I Sit Next to Your Girl" oraz "High Voltage".
Wśród piosenkarek lat 70. znajdowała się m.in. amerykańska wokalistka Donna Summer. Przede wszystkim upodobała ona sobie muzykę disco i soul. Jednym z najbardziej popularnych utworów piosenkarki było "On the Radio". Wśród muzyków bocznego nurtu lat 70. wyróżniali się tacy wykonawcy, jak chociażby Bill Withers skupiający się na R&B. W pamięci pozostają przede wszystkim jego "Ain’t No Sunshine" oraz "Lean on Me".
To oczywiście nie wszyscy wielcy wokaliści wykonujący muzykę lat 70. Prócz nich należałoby jeszcze wymienić zespół Bee Gees, Bonnie Tyler, grupę Black Sabbath, Boney M czy Boba Marleya.
Polskie przeboje lat 70. – kto tworzył wielką muzykę na naszym podwórku?
Lata 70. w muzyce polskiej to czasy wielkich artystów, którzy nierzadko stawali się ikonami niepowtarzalnego stylu. W tej epoce tworzył m.in. Czesław Niemen, jeden z najznakomitszych polskich wokalistów i kompozytorów. Jego głos o charakterystycznej barwie wciąż zachwyca kolejne pokolenia. Wśród utworów, jakie wykonywał w latach 70., można wymienić "Jednego serca" oraz "Kwiaty ojczyste".
Piosenki polskie z lat 70. to również twórczość innego wyjątkowego wokalisty, Marka Grechuty , zajmującego się poezją śpiewaną. Spokojna, liryczna muzyka lat 70. to właśnie jego "Korowód", "Niepewność", "Nie dokazuj" czy "Będziesz moją Panią". Na uwagę zasługują również piosenkarki polskie lat 70., np. Maryla Rodowicz ze swoim "Sing Sing", "Jadą wozy kolorowe" czy słynną do dziś "Małgośką". W tamtym czasie tworzyła również Anna Jantar, śpiewając "Tyle słońca w całym mieście", "Najtrudniejszy pierwszy krok" oraz "Za każdy uśmiech".
Nie brakowało też polskich zespołów lat 70. Serca publiczności zdobywali wówczas m.in. członkowie zespołu Czerwone Gitary. Ich wielkimi przebojami były wtedy utwory : "Byłaś mej pamięci wierszem" czy "Niebo z moich stron".
ABBA w Warszawie? Zobacz wideo.
Zobacz także:
- Muzyka żydowska – najlepsi wykonawcy i ponadczasowe przeboje. Jak łączą się z kulturą żydowską?
- Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu jak Joanna Krupa?
- Muzyka lat 90. w Polsce i za granicą. Największe przeboje i popularni wykonawcy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Mary Evans Picture Library/EastNews