Kompostowanie ciała ludzkiego jako forma pochówku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Procedurę legalizują kolejne stany w USA. Z kolei Kościół spogląda na to z powątpiewaniem, mówiąc o ataku na godność.
Legalne kompostowanie zwłok
Pierwszym stanem, który zalegalizował kompostowanie zwłok był Waszyngton, który wprowadził taką możliwość jako alternatywę dla tradycyjnego pochówku w 2019 roku. Pomysł pierwszy raz przedstawiono w 2017 roku, jednak wówczas został odrzucony. Wszystko zaczęło się od firmy Recompose, która opracowała technologię umożliwiającą zamianę zwłok w żyzną glebę. Gdy przepisy zostały wprowadzone w życie, media zalała fala skrajnych reakcji - od zachwytu ekologów po oburzenie konserwatywnych obywateli i duchownych.
- Kościół katolicki uważa, że takie pozbywanie się ludzkich szczątków nie świadczy o wystarczającym szacunku dla ciała zmarłego - napisał Joseph Sprague, dyrektor Konferencji Katolickiej Stanu Waszyngton.
Obecnie kompostowanie ludzkich zwłok jest legalne w stanie Waszyngton, Oregon, Kolorado, Kalifornia oraz Nowy Jork. W USA przekształcanie ludzkich szczątków w nawóz - oprócz wymiaru ekologicznego - ma również charakter ekonomiczny. Za trwający przez 30 dni proces kompostowania ciała trzeba zapłacić ok. 5,5 tys. dolarów. Tradycyjny pogrzeb to wydatek rzędu 7 tys. dolarów. Kremacja w Stanach Zjednoczonych to koszt ok. 1 tys. dolarów. Cena nie obejmuje zakupu urny i organizacji uroczystości. Ekolodzy podkreślają, że proces kompostownia pochłania 1/8 energii potrzebnej do spopielenia zwłok oraz pozwala uniknąć emisji tony metrycznej CO2.
Jak kompostować zwłoki
Proces kompostowania ludzkich zwłok polega na przyspieszeniu procesów rozkładu. Z ciała usuwane są wszelkie sztuczne elementy, takie jak: biżuteria, implanty, rozruszniki, protezy, a potem jest ono układane w specjalnym sarkofagu. Następnie zwłoki są przykrywane wiórami, a pojemnik napowietrzany. Stężenie tlenu, azotu i dwutlenku węgla jest stale kontrolowane, tak aby stworzyć jak najlepsze środowisko dla bakterii odpowiedzialnych za proces rozkładu. Utrzymywana jest również odpowiednia wilgotność i temperatura. Z jednego ciała możliwe jest uzyskanie ok. 0,8m3 żyznej gleby. Rodzina może ją odebrać, lub - jeśli wyrazi takie życzenie - dostanie ona przekazana do jednego z lasów zarządzanych przez firmę odpowiedzialną za kompostowanie.
W Polsce jedyną możliwością ekologicznego pochówku jest wybór odpowiedniej trumny lub biodegradowalnej urny. Jest również trzecia możliwość, czyli donacja na rzecz uczelni medycznych. Ciało wykorzystywane w celach naukowych - po pewnym czasie - jest grzebane w obecności przedstawicieli społeczności akademickiej.
Join @thegooddeath as she visits @katrinaspade at the Recompose Greenhouse and takes an in-depth look at #HumanComposting.
— Recompose | Ecological Death Care (@recomposelife) October 22, 2021
You can watch the full video here: https://t.co/onoRqzEcQI pic.twitter.com/ZQKAWw7WQm
Zobacz także:
- Oni opuścili nas w 2021 roku. Ich role filmowe i piosenki pozostaną na zawsze. Kto zmarł w tym roku?
- Trzy kobiety oswajają śmierć. "Żałoba to coś więcej niż smutek"
- Nekrofobia czyli lęk przed wszystkim, co związane ze śmiercią. Skąd się bierze i jak ją leczyć?
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: tortoon / Getty Images