Ile śmieci generuje cmentarz
Choć rzadko już używane, wciąż w języku polskim funkcjonuje powiedzenie "potrzebne jak umarłemu kadzidło". W świetle ekologicznej katastrofy, której jesteśmy świadkami, wspomniane wonności można byłoby zastąpić plastikiem, którym z maniakalnym uporem dekorujemy cmentarze.
Co roku kupujemy ok. 300 mln zniczy, wydając na ten cel ok 600-700 milionów złotych. Z kolei wydatki związane z uroczystością Wszystkich Świętych - w skali kraju - szacowane są na poziomie miliarda złotych. Duża część tego budżetu jest przeznacza na dekoracje, wykonywane głównie z tworzyw sztucznych.
Jak wynika z wyliczeń serwisu PortalKomunalny.pl, przeciętny cmentarz przy okazji listopadowych świąt generuje 200 ton odpadów. W skali kraju, gdzie mieści się ponad 15 tys. nekropolii, daje to zawrotną sumę 3 milionów ton śmieci. Z jednego grobu jest usuwane od 3 do 9 kg zużytych stroików i zniczy. Problemem jest nie tylko ilość wyrzucanych cmentarnych dekoracji, ale również często brak możliwości ich segregacji. A co za tym idzie - recyklingu. Z jednego grobu jest usuwane od 3 do 9 kg zużytych stroików i zniczy.
Kościół apeluje o umiar
Niektóre diecezje - jak np. radomska - zaapelowały do wiernych o umiarkowanie w zakupie nagrobnych ozdób. W oświadczeniu przekazanym podlegającym im parafiom przypomniały, że zapalanie zniczy ma charakter symboliczny. Podkreślono również, że zgodnie z nauką papieża Franciszka działanie na szkodę planety jest grzechem. W promocję ekologicznych postaw włączył się też Caritas, po raz drugi organizując akcję "Mniej śmieci, więcej pamięci".
Głos zabierają również aktywiści, a wśród nich Jagna Niedzielska.
- Święto Zmarłych to dzień, w którym ma się liczyć pamięć o bliskich - napisała na swoim facebookowym profilu propagatorka idei zero waste. - Tymczasem pamięć staramy się ubrać w najpiękniejsze, najokazalsze wiązanki, znicze i inne ozdobniki. Wpisując hasło „śmieci na święto zmarłych” pokaże nam się wiele artykułów od lokalnych pras z apelem o uważne ozdabianie grobów - dodała.
W ostatecznym rozrachunku są rzeczy nieuchronne i te, których można uniknąć. Plastik jest zdecydowanie jedną z nich.
Zobacz także:
- Oni opuścili nas w 2021 roku. Ich role filmowe i piosenki pozostaną na zawsze. Kto zmarł w tym roku?
- Trzy kobiety oswajają śmierć. "Żałoba to coś więcej niż smutek"
- Nekrofobia czyli lęk przed wszystkim, co związane ze śmiercią. Skąd się bierze i jak ją leczyć?
Autor: Adam Barabasz
Źródło: Niedziela.pl
Źródło zdjęcia głównego: Michal Kin / EyeEm / Getty Images