Gdzie nas pochowają? Zapełnione cmentarze to duży i ważny problem XXI wieku

Cmentarz
Cmentarz
Źródło: paula sierra/Getty Images

Na cmentarzach zaczyna brakować miejsca, a ceny pieczar wciąż rosną. Prawo pogrzebowe jest przestarzałe. Czy nowa ustawa pomoże? Ma zostać skierowana do prac w tym roku.

Cmentarze przepełnione - ile kosztuje miejsce pochówku?

Zdezaktualizowanie się ustawy zauważyła już Najwyższa Izba Kontroli w audycie przeprowadzonym w 2016 roku. Zwracała wtedy uwagę na niedostosowanie obecnych przepisów do zmian, które zaszły w pochówku od 1959 roku - nie tylko technicznych, ale również obyczajowych.

Raport dotyczył cmentarzy komunalnych. Kłopotem były rozbudowa istniejących cmentarzy oraz zakładanie nowych, a także braku jednakowych opłat za usługi cmentarne w każdej parafii. NIK zwrócił też uwagę na to, jak mało wysiłku wkłada się w dbanie o stare cmentarze.

- Całkowity koszt miejsca grzebalnego za dwuosobowy grób na okres 20 lat w Luboniu (woj. wielkopolskie) wyniósł 255 zł, a w Koninie (woj. wielkopolskie) - 1980 zł. W trzech gminach wprowadzono dodatkowe zróżnicowanie opłat. Na przykład, w Luboniu opłata za miejsce grzebalne dla osób spoza tej gminy była wyższa o 400 proc., a w Siemiatyczach (woj. podlaskie) o 200 proc. - czytamy w raporcie NIK w 2016 roku.

Od 2016 roku sytuacja się pogarsza. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do większej śmiertelności oraz zapełniła cmentarze. Obecnie ceny miejsca pochówku wahają się od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

DD_20211101_Hajduk_REP
Odeszli w tym roku…
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przepełnione cmentarze - planowane zmiany

29 września br. do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona w całości zastąpić obowiązującą ustawę z 1959 roku.

Wprowadza do polskiego stanu prawnego np. instytucję koronera, który najdalej w cztery godziny od przyjęcia zgłoszenia będzie musiał dokonać oględzin w celu badań pośmiertnych oraz ustalenia tożsamości osoby zmarłej. Jego interwencja będzie ograniczona jedynie do sytuacji, w której pacjent zmarł nagle. Wtedy będzie mógł pełnić swoje obowiązki bez uprzedniego kontaktu z lekarzami POZ lub zespołem ratownictwa medycznego.

Projekt będzie również regulował takie elementy, jak zasady pochówku dziecka, które urodziło się martwe, a jego płeć nie została ustalona. Co więcej, ustawa ma na celu wprowadzenie spójnych przepisów związanych z grobami, kwaterami i cmentarzami wojennymi. Wśród innowacji zapisanych w ustawie znaleźć można wprowadzenie elektronicznej karty narodzin, która ma uprościć procedury związane z rejestracją urodzeń i zgonów.

W projekcie przedstawionym w RCL nie umieszczono wszystkich oczekiwanych przez branżę pogrzebową ułatwień. Zwłaszcza tych dotyczących pochówku poza cmentarzami (np. na łąkach pamięci), pogrzebów na morzu czy możliwości dysponowania prochami zmarłego przez jego rodzinę.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości