Styl życia

Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym się różnią te dwa święta

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
ewg3D/Getty ImagesCmentarz

Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony 1 listopada przez katolików i kojarzy się z odwiedzaniem grobów najbliższych. 2 listopada przypada Dzień Zaduszny. Często pojawia się pytanie o różnicę pomiędzy dwoma uroczystościami. Niejednokrotnie zastanawiamy się również, czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy.

1 listopada - Wszystkich Świętych

1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, to przysłowiowa czerwona kartka w kalendarzu. Tego dnia urzędy, szkoły, sklepy i punkty usługowe pozostają nieczynne. W polskiej tradycji to również czas, kiedy odwiedzamy groby bliskich, kładąc na nich ostatnie jesienne kwiaty - chryzantemy i zapalając znicze.

Wszystkich Świętych to w Kościele katolickim uroczystość wspominająca wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie. Dzień ten wiążę się z dogmatem o obcowaniu świętych oraz o przekonaniu chrześcijan o powołaniu do życia w świętości.

Historia święta sięga czasów rzymskich. Wówczas zaczęto wspominać w jednym, wybranym dniu wszystkich męczenników chrześcijańskich. Przez wieki różnie kształtował się termin święta. Ostatecznie w 935 roku papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobną uroczystość Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele. Tego dnia wierni gromadzą się na nabożeństwach w kościele lub na mszy odprawianej na cmentarzu.

Prognoza pogody na 2 listopada 2021 r.
Prognoza pogody na 2 listopada 2021 r.
x-news / TVN Meteo

2 listopada - Dzień Zaduszny

1 listopada był dniem wolnym od pracy również w czasie PRL-u. Wówczas kładziono nacisk na laicyzację religijnej uroczystości. W ten sposób utarło się przekonanie, że jest to Święto Zmarłych. Dniem, który w liturgii rzymskiej jest wyznaczony jako wspomnienie zmarłych wiernych jest właśnie 2 listopada, czyli Zaduszki zwane również Dniem Zadusznym.

2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy, jednak można się tego dnia spodziewać utrudnień. Wielu Polaków - przy sprzyjającym układzie kalendarza - bierze urlop, przedłużając sobie weekend. Uczniowie i studenci często dostają dodatkowe wolne.

Tradycja wspominania zmarłych 2 dnia listopada sięga VII wieku. W 1311 roku obchody Dnia Zadusznego - decyzją papieża - wpisano do kalendarza całego Kościoła rzymskiego. W Polsce Zaduszki wprowadzono w miejsce słowiańskich Dziadów.

Różnica pomiędzy Wszystkich Świętych a Zaduszkami

We Wszystkich Świętych wierni powinni wspominać tych, który dostąpili już świętości i cieszą ze zbawienia w niebie. Natomiast modlitwy w Zaduszki są wypowiadane w intencji wszystkich, którzy zakończyli swoją ziemską pielgrzymkę. Szczególny nacisk kładziony jest na dusze cierpiące w czyśćcu.

Wypominki (lub na Górnym Śląsku - zalecki) są stałym elementem obrzędowości dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Jest to forma modlitwy błagalnej, polegająca na wyczytywaniu imion zmarłych, które są przez wiernych zapisywane na karteczkach i składane wraz z ofiarą w kościele.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D / Getty Images

Pozostałe wiadomości