Styl życia

Kwiaty żywe czy sztuczne? Co położymy na grobach we Wszystkich Świętych

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska

1 listopada we Wszystkich Świętych wiele osób wybiera się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich osób: rodziny lub znajomych. Z tej okazji kupujemy nie tylko znicze i świecie, ale również kwiaty. Sztuczne czy żywe – jakie rośliny pojawiają się na grobach w 2021 roku?

Żywe czy sztuczne – jakie kwiaty wybieramy na Wszystkich Świętych?

Z roku na rok przyzwyczajenia Polaków ulegają zmianie. W związku z modą, która wciąż jest kapryśna i niestabilna, decyzje dotyczące wystroju pomników najbliższych osób podejmowane są szybko i impulsywnie. Co wybieramy na groby z okazji tegorocznych Wszystkich Świętych?

- W tym roku królują sztuczne kwiaty i wiązanki z nich układane. Faktycznie, w porównaniu do poprzednich lat żywe rośliny wybiera więcej osób, jednak wciąż procentowo jest to niewielka liczba – przyznała Bogumiła Lepieszka, właścicielka kwiaciarni "Agawa". -  Zauważyłam również, że dużo osób wybiera wrzosy, które zastępują wiązanki jako samodzielne kwiaty lub towarzyszą kompozycjom.

Imitacje suchych kwiatów – dlaczego wybieramy je 1 listopada?

Sztuczne kwiaty wybierane są często, ponieważ zachowują swoją trwałość przez długi czas, nawet jeśli mają na nie wpływ wszelkie czynniki atmosferyczne. Nowością są imitacje kwiatów suchych, czyli ususzonych.

- Imitacje suszonych hortensji i peonii wybierane są szczególnie wtedy, gdy klient chce stworzyć taki typowy jesienny bukiet kwiatów, który będzie wyglądał naturalnie, a przy tym będzie cieszył oko dłuższy czas - mówi Bogumiła Lepieszka.

Kupujemy kwiaty z wyprzedzeniem czy szukamy na ostatnią chwilę?

Wszystkich Świętych należy do świąt stałych. Zawsze wypada tego samego dnia, wtedy przypada dzień wolny od pracy, a jednak okazuje się, że wiele osób wciąż o nim zapomina i szuka kwiatów na ostatnią chwilę. Czy możemy liczyć na to, że dostaniemy jakiekolwiek kwiatowe kompozycje w przeddzień 1 listopada?

- Zdarzają się klienci, którzy dzień przed szukają idealnej wiązanki. W tym czasie rzadko kiedy przyjmujemy zamówienia, a wynika to z faktu, że nie jesteśmy w stanie zwieźć kwiatów tak szybko. Bywają gatunki, na które trzeba polować, bo jest ich mało. Tym, którzy późno decydują się na zakup wiązanki, proponujemy zwykle gotowe wiązanki, które są w sklepie. Z tych propozycji klient może wybierać. Niestety, każdy z nas zna swoje moce przerobowe, a nie da się ukryć, że październik jest dla nas trudnym i pracowitym miesiącem – powiedziała kwiaciarka.

Jakie kolory kompozycji dominują na nagrobkach?

Jak się okazuje, ile ludzi tyle upodobań do kolorów kwiatów – również tych, które trafiają na cmentarne nagrobki. Jak zdradziła nam jedna z kwiaciarek: Wraca taka typowa polska złota jesień w kolorystyce. Kwiaty herbaciane, złociste są często wybierane. W poprzednich latach była moda na szarości, granaty, kolory raczej przytłumione. Teraz pojawia się też trochę czerni, bo czerń jest uniwersalna – na każdą okazję. Kto odważniejszy, to decyduje się na to, żeby kompozycja była całkiem ciemna. Trudno wyłonić jedną regułę kolorystyczną z licznych i różnorodnych propozycji klientów. Nie brakuje również takich, którzy muszą mieć żywy, intensywny kolor kwiatów na rodzinnym pomniku i nieważne, czy to jesień czy nie – stawiają na to, co im się podoba od dawna.

Drewniane deski nowym trendem na nagrobkach

Tradycyjne wiązanki i wieńce wciąż święcą triumfy na pomnikach, ale wśród tegorocznych dekoracji nie brakuje również innowacji, na które porywają się eksperymentalnie niektóre osoby. Coraz więcej kwiatowych kompozycji powstaje na drewnianych deskach lub ratanowych elementach.

- Obecnie hitem są różnego rodzaju deski. Czy wręcz oprawione, czy jeszcze z elementami kory, prosto spod piły, które są już bazą, tą podstawą i zarazem obciążeniem dla kompozycji, chroniąc przed porwaniem przez wiatr. Na tym bardzo dużo kompozycji wykonuję. Generalnie wszystkie wykliny rozmaitych kształtów - koła czy serca - elementy kory, ratany, elementy egzotycznych drzew są chętnie wybierane przez klientów.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Julia Lepieszka/Kwiaciarnia "Agawa"

Pozostałe wiadomości