Ogród

Nie masz ręki do kwiatów? Oto rośliny, które sprawdzą się w każdych warunkach

Ogród

Aktualizacja:

Jeśli zaliczasz się do grona osób, które zapominają o regularnym podlewaniu roślin, a każdy nowy kwiatek po kilku miesiącach usycha lub gnije, koniecznie posłuchaj rad Łukasza Skopa. W ramach cyklu "Co z tego wyrośnie" przedstawił niezniszczalne rośliny, które przeżyją w każdym domu. Jakie się do nich zaliczają?

Rośliny, które w minionych latach były w polskich domach, wracają do łask. Dlaczego? Bo to właśnie one zaliczają się do pancernych, czyli takich, które są w stanie długo wytrzymać bez regularnego podlewania czy odpowiedniej ilości światła.

Niezniszczalna i supermodna monstera

Monstera zalicza się teraz do jednej najmodniejszych roślin. Dostrzeżemy ją nie tylko w domach czy biurowcach, ozdabia też witryny sklepowe. Okazuje się, że roślina ta ma twarde, skórzaste liście, które są odporne na ciepło produkowane np. przez kaloryfery. Jest idealna dla zapominalskich, którzy nie przywykli do regularnego podlewania. Niektóre z monster są w stanie wytrzymać nawet miesiąc bez wody . Jak o nią dbać? Wystarczy, że jej pędy, zamiast trzymać w doniczce, włożymy do naczynia z wodą.

Dzięki temu będzie piła z naczynia wtedy, gdy będzie miała na to ochotę. I przynajmniej na jakiś czas możemy zapomnieć o jej podlewaniu

- wyjaśnił Łukasz Skop, autor cyklu "Co z tego wyrośnie".

Scindapsus

Najlepsze rośliny doniczkowe to takie, które nie są wymagające w pielęgnacji oraz te, które szybko rosną. Zaliczają się do nich przede wszystkim pnącza.

Scindapsus ma jedną niesamowitą zaletę. Można go rozmnażać w nieskończoność. Wystarczy uciąć jeden długi pęd. I z tego pędu możemy przygotować tyle sadzonek, ile znajduje się na nim liści

- przyznał Łukasz Skop.

Wystarczy włożyć je na miesiąc do naczynia z wodą, a następnie, jak pojawią się korzonki, można zasadzić w doniczce. Ot i cała filozofia.

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny, często nazywany bluszczem dobrze rośnie na drabinkach oraz postawiony gdzieś wysoko, np. na meblościance. Nie jest wymagający, ale najlepiej żyje mu się w chłodnych pomieszczeniach.

Pieniążek

Do łask wróciła roślina o nazwie pieniążek. Kiedyś była w prawie każdym polskim domu.

Chociaż pieniążek nie jest najłatwiejszy w uprawie, można go bardzo prosto rozmnożyć. W korzeniach są liczne małe sadzonki. Wystarczy oderwać sadzonkę od rośliny matecznej i wsadzić do nowej donicy ze świeżą ziemią. Nowa sadzonka pieniążka zacznie rosnąć ok. 2 tygodnie od posadzenia

- tłumaczył ogrodnik.

Rośliny, które pasują do nowoczesnych wnętrz

Nasz ekspert nie tylko pochylił się nad roślinami, które kiedyś były modne. Dla miłośników nowoczesności również przygotował propozycję. To m.in.

  • sansewieria cylindryczna, która nie wymaga dużo światła i wody,
  • kroton pstry odmieni wnętrze każdego domu
  • grubosz, potocznie nazywany drzewkiem szczęścia, lubi światło.
  • zielistka, która zalicza się do najbardziej odpornych roślin.

Zobacz też:

Dom, w którym stare meble odzyskują nowe życie. "Ukłon w stronę przodków"

Piękny balkon jesienią. Jakie rośliny wybrać o tej porze roku?

Jeździ rowerem po Europie, by promować swoje miasto. "Zapraszam do Bydgoszczy"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości