Kwiaty w doniczkach, czyli zielono mi. Jakie rośliny poprawią nam samopoczucie?

Rośliny w mieszkaniu wpływają pozytywnie na emocje, poprawiają nasze samopoczucie oraz jakość powietrza. Mogą nam pomóc wrócić do zdrowia i utrzymać wewnętrzną równowagę. Które kwiaty doniczkowe wpływają na nas najlepiej? O tym mówiła florystka Anna Wojtala.

Pozytywne wpływ roślin

Rośliny są zdolne do rozkładania szkodliwych substancji znajdujących się w ich otoczeniu - dowiodły tego doświadczenia prowadzone przez NASA. Dostarczają nam tlen, zwiększają wilgotność powietrza, zwalczają bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. To nie wszystko. Powodów, dla których warto posiadać w domach rośliny, jest znacznie więcej.

Pierwszym i kluczowym czynnikiem jest dostarczanie tlenu . Dlatego kwiaty doniczkowe np. skrzydłokwiaty, sanseverie, scindapsus warto ustawić w pomieszczeniach, gdzie przebywają duże skupiska ludzi.

Kolejnym aspektem jest zwiększanie wilgotności powietrza .

Prawda jest taka, że teraz tam, gdzie mamy duże skupiska ludzi na przykład w biurach, gdy mamy dużo roślin, wymiana gazowa jest lepsza, bo jest znacznie więcej tego nawilżonego powietrza, lepiej powinno nam się pracować. Teraz, gdy pracujemy w domach, warto mieć rośliny, które wybitnie można nawilżają nam powietrze, czyli paprocie

– powiedziała florystka Anna Wojtala.

Do przyrostu 1 g masy zielonej rośliny potrzebują średnio od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza. Wśród kwiatów doniczkowych do najlepszych "nawilżaczy powietrza" należą szeflera i paproć.

Cenną właściwością kwiatów jest także zwalczanie bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Rośliny wydzielają lotne substancje zwane fitoncydami.

W 1989 roku NASA zrobiła badania, gdzie rzeczywiście parę gatunków typu skrzydłokwiat, bluszcz, paproć zbadali. Okazało się, że rośliny te są w stanie walczyć z toksycznymi cząstkami, które unoszą się w powietrzu, które emitują różne przedmioty, substancje, barwniki

- podkreśliła Anna Wojtala w Dzień Dobry TVN.

Rośliny mogą służyć także jako aromaterapia. Niektóre kwiaty doniczkowe mają intensywny zapach, który dobrze wpływa na nasz nastój.

Rośliny idealne do sypialni

Do sypialni idealnym kwiatem będzie sanseveria, która w przeciwieństwie do innych roślin, tlen zaczyna produkować w nocy.

Teoretycznie nie ma kwiatów, które szkodzą. Na pewno są kwiaty, które tak jak monstera wydzielają pewien sok, który może szkodzić naszym zwierzętom czy dzieciom, które uszczkną roślinę. Uważałabym na wszystkie rośliny, które wypuszczają soki, po tym, jak odłamiemy im łodyżkę

– poradziła Anna Wojtala.

Hortiterapia

W ciężkich chwilach odskocznią od zmartwień i siedzenia w domu może być hortiterapia. Co to takiego? W uproszczeniu - terapia ogrodnicza, która dzięki regularnemu przebywaniu w ogrodzie i pielęgnacji roślin wpływa na organizm uspokajająco.

Takie czynności mają dobroczynny wpływ na ciśnienie krwi, rytm pracy serca, a także kondycję fizyczną. Hortiterapia wykorzystuje wszystkie zmysły, dzięki czemu redukuje stres i poprawia ogólny nastrój.

W momencie, kiedy dbamy o kwiaty, kiedy je układamy, to po pierwsze mamy zielony kolor, który nas uspokaja. To są czynności, które nam pomagają zapomnieć o problemach, które mamy dookoła. Uczy na dyscypliny. Sama na Instagramie rozpoczęłam akcję #kwiatemwwirusa, gdzie zachęcam lokalne kwiaciarnie i pracownie do dostarczania klientom kwiatów ciętych i doniczkowych pod drzwi. Tak, aby ten czas można poświęcić na przykład na przesadzanie roślin

- powiedziała florystka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości