Kwiaty zimowe kwitnące w ogrodzie i w domu

ogród, zima
Pogoda na weekend 3-4 grudnia 2022 r.
Źródło: Thomas De Wever/Getty Images
Być może trudno w to uwierzyć, ale istnieją rośliny kwitnące w ogrodzie nawet w mroźne dni. Ciemierniki, wrzośce czy kalina wonna doskonale czują się w otoczeniu śniegu i szronu. Jakie kwiaty zimowe warto posadzić w doniczkach, a jakie sprawdzą się na rabatach?

Wybierając zimowe kwiaty ogrodowe, warto zdecydować się na te o dużych, barwnych kwiatach, które będą pięknie kontrastowały z bielą śniegu. Kolorowe rośliny wprowadzą również odrobinę pozytywnej energii, pomagając przetrwać ponure dni.

Kwiaty zimowe w ogrodzie – oryginalne krzewy

Istnieje kilka gatunków roślin, które wydają się przeczyć naturalnemu cyklowi przyrody i kwitną między grudniem a lutym. Ciemiernik biały nazywany jest różą Bożego Narodzenia z racji swojego wyglądu i terminu kwitnienia – zwykle jest to grudzień. Roślinę najlepiej sadzić w osłoniętych od wiatru, cienistych stanowiskach, a odwdzięczy się kwiatami w odcieniach bieli, różu i ciemnej czerwieni. Zimnokwiat wczesny ma z kolei przyjemny, słodkawym zapach, który stanowi jego ogromny atut. Kolejną zaletą jest jego wczesne kwitnienie – zazwyczaj w lutym. Niekiedy roślina bywa mylona z forsycją. Sprawdzone kwiaty zimowe do ogrodu to także kalina wonna czy wawrzynek wilczełyko.

Szczególną uwagę warto zwrócić na oczar pośredni. Ten dekoracyjny krzew ozdabia ogród już jesienią za sprawą barwnych liści. Kwitnie zaś od stycznia do marca, a jego niespotykane, frędzlowate kwiaty przybierają odcienie żółci lub czerwieni – zależnie od odmiany. Wśród krzewów odpornych na mrozy wyróżnia się również irga błyszcząca – roślina idealna na żywopłot. Przy umiejętnym przycinaniu pięknie się zagęszcza, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, okresy suszy oraz niskie temperatury. Jesienią jej liście przybierają przepiękne odcienie czerwieni, bordo i pomarańczu. Ozdobą są także gęsto występujące owoce, które utrzymują się często przez całą zimę i stanowią pożywienie dla ptaków.

Niskie kwiaty zimowe – na cmentarz i nie tylko

Niewielkie krzewinki wrzośców o ciemnozielonych liściach sprawdzą się w słonecznych miejscach ogrodu. Fioletowe kwiaty powinny pojawić się w grudniu, często można je wypatrzyć pod śniegiem. Wrzośce to także doskonałe kwiaty zimowe na cmentarz – posadzone w gazonach lub wbudowanym w nagrobek miejscu na rośliny wytrzymają nawet srogie mrozy. Kompozycję można uzupełnić miniaturowymi iglakami i dekoracyjnymi kamieniami. Wśród niskich roślin warto wspomnieć także o jaśminie nagokwiatowym, który kwitnie na żółto przez całą zimę. Ma delikatne pędy i pojedyncze kwiaty, które mogą opadać podczas silniejszych mrozów, a następnie pojawiać się znowu. Zdarza się, że funkcjonuje jako roślina pnąca – potrafi czepiać się kratek, a także zwisać z murków, schodów i poręczy.

Dekoracyjne zimowe kwiaty na balkon

Wiele gatunków kwiatów sadzonych w ogrodzie nada się również jako zimowa dekoracja balkonu – to między innymi uniwersalne i odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne wrzośce. Istnieją także sprawdzone rośliny całoroczne, które poradzą sobie w każdych warunkach – należą do nich na przykład bukszpan wiecznie zielony, bergenia zimozielona czy floks szydlasty. Te zimowe rośliny dobrze znoszą mrozy, zwykle zachowując zieleń liści i ciekawy pokrój. Odpowiednie będą także miniaturowe iglaki (sosna, świerk, jałowiec) – wprawdzie nie kwitną, jednak uważane są za jedne z najpiękniejszych ozdób balkonów i tarasów w chłodne dni.

Zimowe kwiaty doniczkowe

Również w mieszkaniu można stworzyć kwitnące aranżacje, bazując na roślinach zimowych. Na szczególną uwagę zasługuje poinsecja, zwana również gwiazdą betlejemską, kwitnąca w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Posiada kolorowe liście szczytowe – zazwyczaj są czerwone, niekiedy także pomarańczowe, kremowe, żółte lub nakrapiane. Aby gwiazda betlejemska cieszyła oko w okresie świątecznym, należy zadbać o odpowiednie warunki – roślina lubi słoneczne stanowiska, natomiast źle znosi nagłe zmiany temperatur czy nadmiernie suche powietrze.

Wśród zimowych kwiatów doniczkowych warto wymienić również kalanchoe – sukulent, który nie ma wygórowanych wymagań dotyczących pielęgnacji. Sprzyja mu duża ilość światła i temperatura w okolicach 12–18 stopni Celsjusza, dlatego świetnie sprawdzi się jako kwiat do ogrodu zimowego, na werandę czy zabudowany balkon. Mięsiste liście skutecznie magazynują wodę, dlatego podlewanie wykonuje się od czasu do czasu, gdy ziemia jest zupełnie sucha. Kolejnym sprawdzonym gatunkiem będzie azalia doniczkowa – roślina o azjatyckim pochodzeniu, która kwitnie na różowo, czerwono lub biało.

Zobacz także:

Naturalne obrazy z mchu i paproci. Jak je zrobić w domu?

Storczyki - jak pomóc przetrwać im zimę? Cenne porady ogrodnika

Rośliny ozdobne. Alergik także może je mieć w domu

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!