Newsy

Polacy ruszyli na Wszystkich Świętych. Coraz większe korki na drogach i w okolicy cmentarzy

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
PAP, onet.pl
Samochody w korku w Polsce na Wszystkich Świętych

Wielu Polaków ruszyło w podróż w związku z obchodami Wszystkich Świętych. Drogi, zwłaszcza te wyjazdowe z miast, coraz bardziej się korkują. Panuje duży ruch w okolicach cmentarzy i czasami brakuje miejsc parkingowych. Sprawdź, jak zmieniła się organizacja ruchu w największych polskich miastach.

W długi weekend związany z obchodzonym 1 listopada świętem Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych oraz inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego. Będą prowadzone częstsze kontrole, aby wzmożony ruch drogowy i w rejonach cmentarzy był jak najbezpieczniejszy.

Korki na polskich drogach we Wszystkich Świętych. Jak sprawdzać, gdzie są?

Aby sprawdzić ruch na drogach, można włączyć mapy Google i przybliżyć rejon, który nas interesuje. Drogi, na których ruch jest utrudniony, zostają zaznaczone na pomarańczowo lub czerwono, w zależności od zagęszczenia samochodów i tempa przejazdu. Często podawany jest również średni czas przejazdu.

Utrudnienia na drogach w Polsce pojawiły się już w piątek wieczorem i w sobotę. Dotyczy to przede wszystkim wyjazdów z miast, ale również niektórych dróg ekspresowych. Dla przykładu w woj. mazowieckim korkować zaczęła się północna obwodnica Warszawy i droga ekspresowa S8 w stronę Białegostoku na wysokości m.in Wyszkowa.

Autostrada A4 została w sobotę po południu zablokowana w kierunku Krakowa w Mysłowicach, gdzie doszło dodatkowo do zderzenia samochodów. Utrudniony był także ruch w kierunku Katowic.

Coraz większe korki mogą napotkać również mieszkańcy Śląska. Duży, zwłaszcza na S1 w okolicach Dąbrowy Górniczej. Dłuższa podróż może czekać również kierowców, którzy jadą A4 w stronę Opola oraz na odcinku autostrady między Wrocławiem, a Legnicą.

W Małopolsce pojawiły się utrudnienia na A4 w kierunku Rzeszowa i Katowic. Wzmożony ruch dodatkowo spowalniają kolizje drogowe. W sobotę pojawiły się utrudnienia na A4 w kierunku Rzeszowa, gdzie przed południem doszło do kolizji siedmiu samochodów oraz na A4 na węźle Kraków-Łagiewniki w kierunku Katowic - tam bus zderzył się z samochodem osobowym.

Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto monitorować ją na bieżąco.

Trwa weekend Wszystkich Świętych. Władze przypominają o obostrzeniach sanitarnych
14778283_trwa-weekend-wszystkich-swietych-wladze-przypominaja-o-maseczkach-i-obostrzeniach-sanitarnych_480P

Akcja "Znicz" 2021 na polskich drogach

W okresie obchodów Wszystkich Świętych panuje wzmożony ruch drogowy, któremu towarzyszą liczne patrole policji. Przykładem może być Warszawa, gdzie ponad 600 funkcjonariuszy zadba o bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze.

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że w tym celu w piątek rozpoczęła się policyjna akcja "Znicz”. Policjanci mają być czujni i reagować na wszelkie wykroczenia popełniane przez kierowców, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.

Zmiany organizacji ruchu na Wszystkich Świętych

Na Wszystkich Świętych i cały długi weekend zmieniona została organizacja ruchu w wielu polskich miastach. Warto sprawdzać dokładne informacje w lokalnych mediach. W niektórych miastach zostały uruchomione dodatkowe linie autobusowe dowożące na cmentarze, w tym te bezpłatne, zmienione zostały rozkłady jazdy, pojawiły się objazdy. Zmiany pojawiły się m.in. w takich miastach jak:

 • Białystok
 • Poznań
 • Szczecin
 • Wrocław
 • Kraków
 • Trójmiasto
 • Kielce
 • Lublin, Puławy, Łuków
 • Katowice i sąsiednie miasta GOP

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: PAP, onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ditto/Getty Images

Pozostałe wiadomości