W długi weekend związany z obchodzonym 1 listopada świętem Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych oraz inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego. Będą prowadzone częstsze kontrole, aby wzmożony ruch drogowy i w rejonach cmentarzy był jak najbezpieczniejszy.
Korki na polskich drogach we Wszystkich Świętych. Jak sprawdzać, gdzie są?
Aby sprawdzić ruch na drogach, można włączyć mapy Google i przybliżyć rejon, który nas interesuje. Drogi, na których ruch jest utrudniony, zostają zaznaczone na pomarańczowo lub czerwono, w zależności od zagęszczenia samochodów i tempa przejazdu. Często podawany jest również średni czas przejazdu.
Utrudnienia na drogach w Polsce pojawiły się już w piątek wieczorem i w sobotę. Dotyczy to przede wszystkim wyjazdów z miast, ale również niektórych dróg ekspresowych. Dla przykładu w woj. mazowieckim korkować zaczęła się północna obwodnica Warszawy i droga ekspresowa S8 w stronę Białegostoku na wysokości m.in Wyszkowa.
Autostrada A4 została w sobotę po południu zablokowana w kierunku Krakowa w Mysłowicach, gdzie doszło dodatkowo do zderzenia samochodów. Utrudniony był także ruch w kierunku Katowic.
Coraz większe korki mogą napotkać również mieszkańcy Śląska. Duży, zwłaszcza na S1 w okolicach Dąbrowy Górniczej. Dłuższa podróż może czekać również kierowców, którzy jadą A4 w stronę Opola oraz na odcinku autostrady między Wrocławiem, a Legnicą.
W Małopolsce pojawiły się utrudnienia na A4 w kierunku Rzeszowa i Katowic. Wzmożony ruch dodatkowo spowalniają kolizje drogowe. W sobotę pojawiły się utrudnienia na A4 w kierunku Rzeszowa, gdzie przed południem doszło do kolizji siedmiu samochodów oraz na A4 na węźle Kraków-Łagiewniki w kierunku Katowic - tam bus zderzył się z samochodem osobowym.
Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto monitorować ją na bieżąco.
Akcja "Znicz" 2021 na polskich drogach
W okresie obchodów Wszystkich Świętych panuje wzmożony ruch drogowy, któremu towarzyszą liczne patrole policji. Przykładem może być Warszawa, gdzie ponad 600 funkcjonariuszy zadba o bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze.
Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że w tym celu w piątek rozpoczęła się policyjna akcja "Znicz”. Policjanci mają być czujni i reagować na wszelkie wykroczenia popełniane przez kierowców, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.
Zmiany organizacji ruchu na Wszystkich Świętych
Na Wszystkich Świętych i cały długi weekend zmieniona została organizacja ruchu w wielu polskich miastach. Warto sprawdzać dokładne informacje w lokalnych mediach. W niektórych miastach zostały uruchomione dodatkowe linie autobusowe dowożące na cmentarze, w tym te bezpłatne, zmienione zostały rozkłady jazdy, pojawiły się objazdy. Zmiany pojawiły się m.in. w takich miastach jak:
- Białystok
- Poznań
- Szczecin
- Wrocław
- Kraków
- Trójmiasto
- Kielce
- Lublin, Puławy, Łuków
- Katowice i sąsiednie miasta GOP
Zobacz także:
- Czy musimy kupować tyle zniczy i wiązanek? Poznajcie cmentarny dumpsterdiving i zniczodzielnie
- Niezwykłe cmentarze w Polsce. Które warto odwiedzić?
- Wszystkich Świętych - ile zapłacimy za znicze i kwiaty w 2021 roku?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: PAP, onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ditto/Getty Images