Newsy

Wszystkich Świętych - ile zapłacimy za znicze i kwiaty w 2021 roku?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Osoba zapalająca świeczkę

W zeszłym roku wydatki na znicze i kwiaty na groby mogły być znacznie niższe ze względu na zamknięte cmentarze. W tym roku inflacja uderza w portfele Polaków - ile w 2021 r. zapłacimy za ozdoby na grób?

Ilu Polaków odwiedza groby we Wszystkich Świętych? W związku z pandemią, w zeszłym roku 41 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie pójdzie na cmentarze. Jak będzie w tym roku?

Wszystkich Świętych - ile zapłacimy za znicze?

Najmniejsze znicze dostępne są w cenie nawet od 2-2,5 zł w dużych sklepach. Średniej wielkości znicze o wyższej jakości można dostać za niecałe 30 zł. Są to już ładniejsze lampiony, niejednokrotnie w różnych kolorach i kształtach, często też z ozdobnymi plastikowymi elementami.

W specjalistycznych sklepach, które znajdują się przy cmentarzach, ceny są nieco wyższe, ale mamy większą pewność, że są one lepszej jakości. Dobre lampiony, wykonane z trwałych materiałów, kosztują między 30 a 50 zł. Chociaż ich cena może być nieco wyższa, to można z nich korzystać latami, uzupełniając wkłady. W takim wypadku warto zdecydować się na minimalistyczny model o klasycznym kształcie. Będzie on zdobił grób niezależnie od okazji - Wszystkich Świętych, Zaduszki, Boże Narodzenie itd.

Wkłady do zniczy w zależności od tego, z czego są wykonane, kosztują od 1 do 8 zł. Najmniejsze, wyprodukowane z parafiny kosztują właśnie około 1 zł. Duże wkłady, wykonane z dłużej palących się półproduktów, np. oleju, kosztują najwięcej, jednak mogą płonąć nawet do 12 godzin.

Wszystkich Świętych - ile zapłacimy za kwiaty na grób?

W przypadku kwiatów jest znacznie większa rozbieżność w cenach. Żywe kwiaty, które można kupić w doniczkach, będą kosztowały zdecydowanie więcej niż sztuczne kwiaty. Również przez Internet można kupić wiązanki i stroiki na groby. Ceny zaczynają się od 80 zł i- są to kompozycje układane z kwiatów sztucznych. Wiązanki ze świeżych kwiatów mogą kosztować od 50 złotych wzwyż - w zależności od tego, jak skomplikowaną i okazałą kompozycję chcielibyśmy dostać. Wiązanki duże i typu deluxe oscylują w granicach 200-400zł, najczęściej wykonane są z kwiatów żywych lub wysokiej jakości kwiatów sztucznych, które idealnie imitują swoje prawdziwe odpowiedniki. Taka ozdoba składa się z 18 do 28 kwiatów.

Zobacz wideo: Jak i czym otulić szyję na jesień?

Jak i czym otulić szyję na jesień?
Jak i czym otulić szyję na jesień? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Zbynek Pospisil/Getty Images

Pozostałe wiadomości