W Polsce pojawiło się kolejne miejsce, gdzie można skorzystać właśnie z tzw. ekologicznego pochówku. Na czym polega i gdzie można z takowego skorzystać?
W co jeszcze dzisiaj się wierzy?
O godzinie 12:00 w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie rozpoczęło się ostatnie pożegnanie Jerzego Stuhra.
"Organizacja przelotu sprawia, że ceremonia się opóźni".
69-letnia aktorka osierociła dwoje dzieci, Annę i Piotra.
Monika Sawicka-Kacprzak wspiera rodziny zmarłych.
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wydobyli szczątki dziecka pochowanego twarzą do dołu.
Jerzy Połomski pożegnał niedawno kilka lat starszą od siebie siostrę. Artysta uznał, że to dobry moment, by pomyśleć także o własnym pochówku. W porozumieniu ze swoją opiekunką, zaczął więc tworzyć projekt nagrobka.
We Wszystkich Świętych i Zaduszki tłumnie odwiedzamy cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych bliskich i przyjaciół. Natomiast pana Roberta od 5 lat spotkamy na nekropoliach nie tylko od święta.
- Ksiądz jest absolutnie ponad prawem - oceniają mieszkańcy Białołęki.
Wszyscy słyszeli o piramidach w Egipcie, ale niewiele osób wie, że na terenie naszego kraju można znaleźć starsze obiekty od nich. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że w Polsce istnieją megality. Czym są te fascynujące budowle?
Całopalenie to jedna z najpopularniejszych na świecie metod postępowania z ciałem człowieka po śmierci. Czy resomacja, czyli kremacja wodna stanie się alternatywnym rozwiązaniem? Na czym polega ta metoda?
Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.
Kompostowanie ciała ludzkiego jako forma pochówku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Procedurę legalizują kolejne stany w USA. Z kolei Kościół spogląda na to z powątpiewaniem, mówiąc o ataku na godność.
Dlaczego nie wolno tego robić?
Pochówki ekologiczne, możliwość rozsypywania prochów oraz ochrona starych cmentarzy. Na tym m.in. koncentrują się autorzy proponowanych zmian w prawie. Konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy dobiegają końca - uwagi można zgłaszać do 31 marca.
Są osoby, które życzą sobie pogrzebu świeckiego. Jak wygląda taka uroczystość? Jak przygotowują się do niej mistrzowie ceremonii pogrzebowych? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Kim, w Indiach, są nietykalni? Jak wygląda tam rytuał pogrzebowy? Dlaczego Hindusi chcą pożegnać się ze światem akurat w Waranasi? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli Jan Wąż, autor dokumentu o Waranasi pt. „Moksha” i Grzegorz Wełnicki, fotograf, który w Waranasi zrealizował projekt zdjęciowy o podpalaczach zwłok.
Z okazji Wszystkich Świętych postanowiliśmy przyjrzeć się tradycjom pogrzebowym muzułmanów. Powiedzieli nam o nich Syryjczycy od wielu lat mieszkający w Polsce - dr Kefah Karawani i dr Zakwan Baaj.
Przez długi czas kremacja ciała zmarłego była postrzegana przez Kościół jako manifest niewiary w zmartwychwstanie. Watykan zmienił jednak swoje stanowisko. Jak zatem wygląda pochówek po ciałopaleniu w Kościele katolickim? O rozrzucaniu prochów po świecie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ks. Zenonem Hanasem.
Wystarczy prochy zmarłego umieścić w specjalnej, torfowej urnie, która, po zakopaniu w ziemi, stanie się doniczką dla drzewa. O pomyśle na nietypowy pochówek rozmawialiśmy z Marcinem i Gosią Dziembaj, pomysłodawcami biodegradowalnej urny i etykiem Pawłem Łuków.