Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ekologiczne pochówki w Polsce
Rosnące tony śmieci, rozrost cmentarzy i ogólna degradacja środowiska popycha wiele osób do zastanowienia się nad swoją śmiercią. Nie chcą być chowani w kolejnym grobie, w trumnie czy urnie, które nie rozłożą się. Nie chcą przyczyniać się do większej ilości śmieci. W Polsce pojawiły się miejsca, które odpowiadają na te potrzeby.
- Pierwszym miejscem w Polsce, gdzie otworzono kwaterę dla indywidualnych, w pełni ekologicznych pochówków był Kraków. Możliwość taka pojawiła się pod koniec września tego roku na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich, przepięknie położonym na zboczach przy lasach Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego - podaje Wyborcza.
Podobne miejsce pochówku dostępne jest również w Łodzi, na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Ogrodowej 43. Kwatera została otwarta pod koniec października. Także w Poznaniu jest dostępne podobne miejsce. Jednak w tych dwóch miastach są to mogiły zbiorowe.
Na czym polega ekologiczny pochówek?
Ekologiczny pochówek to sposób pogrzebu, który skierowany jest do osób przywiązanych do natury. Takie osoby chcą przyczynić się do ograniczania odpadów na cmentarzach. Do tej pory w ekologicznym pochówku możliwe było jedynie zakopanie biodegradowalnej urny z prochami zmarłego. W Krakowie jednak zdecydowano, że możliwe będzie również chowanie zmarłych w ekologicznych trumnach. Dzięki biodegradowalnym surowcom, zarówno trumna czy urna, jak i zwłoki zmarłej osoby oraz jej odzież - rozłożą się i nie będą przyczyniać się do zanieczyszczania gleby i środowiska.
Koszt kwatery na takim ekologicznym miejscu pochówki na 20 lat to w Krakowie 3 tysiące złotych. W Łodzi nieco więcej, bo 3,2 tysiąca.
Ekologiczne pochówki w Krakowie
Ekologiczna kwatera w Krakowie nosi nazwę "Drzewa Pamięci" i ma miejsce na 135 grobów. Jest o tyle wyjątkowa, że zamiast zbiorowej mogiły, oferowane są indywidualne pochówki. Istnieje możliwość pochowania zmarłego w trumnie, acz musi ona być ekologiczna, tak samo odzież denata - musi być ekologiczna i biodegradowalna.
- Chodziło nam o to, by ekologiczny pochówek był dla ludzi, dla których ważna jest troska o naturę, by nie włączało się przy tym ekonomiczne myślenie, że lepiej pochować bliskiego w zbiorowej mogile ekologicznej, bo tak jest taniej - mówi Rafał Cichewicz z Grupy Klepsydra dla Wyborczej.
Pierwsza rodzina zdecydowała się już wykupienie miejsca na ekologicznej kwaterze. Jest też 30 osób zdecydowanych na taki pochówek.
Ekologiczne pochówki w Łodzi
W łodzi pod koniec października w części ewangelicko-augsburskiej Starego Cmentarza otwarto kwaterę do ekologicznych pochówków. Osoby, które decydują się na taki pogrzeb muszą stosować się do ścisłych reguł - trumna i odzież muszą być nie tylko ekologiczne, ale również łatwo się rozkładać. Dodatkowo w tych miejscach nie można palić zwykłych zniczy czy stawiać nagrobków. Zamiast tego zmarłych upamiętniać będą kamienie.
Ekologiczne pochówki w Poznaniu
Pierwszym miastem, w którym pojawiło się miejsce na ekologiczne pochówki, był Poznań. Utworzono na nim pole pamięci, gdzie możliwe było rozsypywanie prochów. To jednak nie jest w Polsce legalne, stąd w 2022 roku pojawiła się ekologiczna kwatera na urny. Jest to mogiła zbiorowa nazwana Lasem Pamięci. Na jego terenie nie wolno zostawiać zniczy ani kwiatów.
- Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny. Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami - czytamy na portalu poznan.pl.
Imiona i nazwiska zmarłych można umieszczać na specjalnie przygotowanych kamiennych tablicach na życzenie rodziny. To jedyne miejsce, gdzie można złożyć kwiay czy zapalić wieniec.
Zobacz także:
- Kompostowanie ciała, kremacja wodna, czyli jak może wyglądać ekologiczny pochówek
- Jak stać się drzewem? Ekologiczny pochówek
- Resomacja, czyli wodna kremacja zwłok. Na czym polega ta ekologiczna metoda?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: krakow.wyborcza.pl/dzienniklodzki.pl/poznan.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vincent Jary/Getty Images