Komary - nie tylko zapach i dwutlenek węgla
Do tej pory nauka podkreślała, że komary lokalizują swoje ofiary na podstawie zapachu i wydychanego dwutlenku węgla. Jak jednak pokazują najnowsze badania, posiadają jeszcze jedno narzędzie - umiejętność rejestrowania promieniowania podczerwonego. Oznacza to, że nasza temperatura ciała może być dla nich dodatkowym magnesem.
- Komarzyce do rozmnażania się potrzebują po prostu białka i tu jest właśnie potrzebna krew. Panowie żywią się nektarem - powiedział Radosław Mróz z TVN24, prezentując newsy w Dzień Dobry TVN.
Komary. Jak uniknąć ukąszeń?
Choć komary są praktycznie ślepe, potrafią korzystać z wielu zmysłów. Promieniowanie podczerwone, którego źródłem jest nasz organizm, pomaga im namierzyć ofiarę. Czy to oznacza, że musimy zacząć szukać środków, które pochłoną nasze promieniowanie, aby uniknąć ukąszeń?
- Czyli jakąś tarczę, która pochłania to promieniowanie podczerwone, które emitujemy, by założyć i wtedy by nie gryzły - zaproponowała prowadząca program Ewa Drzyzga.
- Ja muszę promieniować po prostu jak, nie wiem, jak elektrownia chyba. Naprawdę, jak siedzę po prostu gdzieś w jakiejś gromadzie ludzi, to mam wrażenie, że wszystkie lecą zawsze - odpowiedział Krzysztof Skórzyński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sprawdziliśmy ten sposób na komary. Naprawdę działa!
- Bushcraftowy sposób na komary. Dzięki niemu szybko pozbędziesz się niechcianych owadów
- Masz dość komarów i innych nieproszonych gości? Sprawdź jak samodzielnie zrobić moskitierę
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images