Komary - czy można się przed nimi schować? Odkrycia naukowców zaskakują

Komary - czy można się przed nimi schować? Odkrycia naukowców zaskakują
Newsy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odkryto nowe metody, jakimi komary lokalizują swoje ofiary. Według najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, oprócz zapachu i wydychanego dwutlenku węgla uprzykrzające nam życie owady potrafią rejestrować także promieniowanie podczerwone emitowane przez człowieka. Czy to oznacza, że nie jesteśmy w stanie przed nimi uciec?

Komary - nie tylko zapach i dwutlenek węgla

Do tej pory nauka podkreślała, że komary lokalizują swoje ofiary na podstawie zapachu i wydychanego dwutlenku węgla. Jak jednak pokazują najnowsze badania, posiadają jeszcze jedno narzędzie - umiejętność rejestrowania promieniowania podczerwonego. Oznacza to, że nasza temperatura ciała może być dla nich dodatkowym magnesem.

- Komarzyce do rozmnażania się potrzebują po prostu białka i tu jest właśnie potrzebna krew. Panowie żywią się nektarem - powiedział Radosław Mróz z TVN24, prezentując newsy w Dzień Dobry TVN.

Komary. Jak uniknąć ukąszeń?

Choć komary są praktycznie ślepe, potrafią korzystać z wielu zmysłów. Promieniowanie podczerwone, którego źródłem jest nasz organizm, pomaga im namierzyć ofiarę. Czy to oznacza, że musimy zacząć szukać środków, które pochłoną nasze promieniowanie, aby uniknąć ukąszeń?

- Czyli jakąś tarczę, która pochłania to promieniowanie podczerwone, które emitujemy, by założyć i wtedy by nie gryzły - zaproponowała prowadząca program Ewa Drzyzga.

- Ja muszę promieniować po prostu jak, nie wiem, jak elektrownia chyba. Naprawdę, jak siedzę po prostu gdzieś w jakiejś gromadzie ludzi, to mam wrażenie, że wszystkie lecą zawsze - odpowiedział Krzysztof Skórzyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości