Newsy

Inflacja w październiku wyższa, niż przewidywano: "Wzrost cen nabiera tempa". Co podrożało najbardziej?

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
TVN24
Kobieta trzymająca portfel w dłoniach

Dużo powyżej średniej wyniosła w Polsce inflacja w październiku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku aż 6,8 procent. Najbardziej, bo aż o jedna trzecią, zdrożało paliwo. Za co jeszcze płacimy więcej?

Inflacja w październiku 2021

Inflacja CPI w październiku wyniosła rok do roku o 6,8 procent. Taką informację przekazał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus PAP wyniósł 6,4 procent rok do roku. We wrześniu odnotowano wzrost o 5,9 procent rok do roku.

W ujęciu rocznym ceny żywności wzrosły o 4,9 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,5 proc. Nośniki energii podrożały rok do roku o 10,2 proc., a mdm o 3 proc. Znaczne podwyżki objęły paliwa - aż o 33,9 proc. rdr. i 3,1 mdm.

Co z tą benzyną?
Co z tą benzyną? Ceny benzyny rosną jak szalone. Dlaczego? O tym opowiedział nam Paweł Majtkowski, ekonomista. Źródło: Dzień Dobry TVN

Inflacja w październiku - komentarze ekonomistów

Inflacja w październiku wzrosła z 5,9 proc. do 6,8 proc.

- 7-8 proc. na początku 2022 roku w zasadzie pewne. Podwyżka stóp w listopadzie też - napisali ekonomiści mBank Research.

- Wzrost cen nabiera tempa. W październiku inflacja CPI wzrosła do 6,8 proc. r/r, po raz kolejny w tym roku przebijając konsensus. Drożeje energia (paliwa, nośniki energii) oraz żywność. Rośnie także inflacja bazowa. RPP będzie kontynuować cykl. W najbliższą środę kolejna podwyżka stóp - przewidują natomiast eksperci Analiz Pekao.

Więcej informacji na TVN24.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rapeepong Puttakumwong/Getty Images

Pozostałe wiadomości