Newsy

Gdzie siadasz w autobusie? Wybór miejsca ma wpływ na zarażenie się COVID-19

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Redakcja
serwisu dzieńdobrytvn.pl
Reporter:
Marcin Sawicki
Źródło:
PAP
Uważaj, gdzie siadasz

Wybór siedzenia w autobusie wpływa na zwiększenie ryzyka zarażenia się wirusem Sars-CoV-2. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację IBM Research Europe. O zasadności stosowania się do ustalonych przez naukowców wytycznych w Dzień Dobry TVN mówiła dr Magdalena Kulma, biolog ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Komunikacja miejska kontra COVID-19

Eksperci, chcąc ocenić wpływ wyboru miejsca na zwiększenie lub zmniejszenia ryzyka zakażenia się koronawirusem, wzięli pod lupę kilka czynników.

Przyjrzeli się przede wszystkim dynamice powietrza, parowaniu i kroplom na szybie oraz "prześwietlili" systemom wentylacyjny wykorzystywanym w transporcie publicznym.

Które siedzenia w autobusie zwiększają ryzyko zarażenia się COVID-19

Na podstawie obserwacji i wnikliwych badań okazało się, że najbardziej ryzykowne jest wybieranie miejsc znajdujących się na środku autobusu.

Żeby to udowodnić, naukowcy robili testy w specjalnie do tego stworzonym symulacyjnym pojeździe. Pasażerów posadowiono trójkami, wykorzystujący układ 3–3 pasażerów w nieskończonych rzędach w prostokątnej przestrzeni. I na tej podstawie mierzono, w którym miejscu występuje największe ryzyko zakażenia COVID-19.

Dzieci przeszły COVID-19 i dostały udaru
Dzieci przeszły COVID-19 i dostały udaru Źródło: Dzień Dobry TVN

Które miejsca w autobusie są najlepiej wentylowane?

Istotne podczas tego badania okazały się okna autobusu. Pasażerowie, którzy oddychali w ich kierunku, pozostawiali na szybie krople.

Największa kumulacja oparów gromadziła się na wysokości środkowych siedzeń. Bezpieczniej mogli czuć się pasażerowie siedzący w przejściach, w których wentylacja sprawdzała się najlepiej i krople były niemal natychmiast odfiltrowywane.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Carlosa Pena-Monferrera opracował metodę, którą można przenieść do innych stref życia publicznego. W podobny sposób można stworzyć raport dla powierzchni biurowych, budynków mieszkalnych i placówek opieki zdrowotnej, a także innych miejsc użytku publicznego.

Czy wybór miejsca rzeczywiście ma znaczenie?

Ryzyko zarażenia się koronawirusem Sars-CoV-2 w autobusie uzależnione jest od wielu czynników. Istotne znaczenie ma w tym wypadku liczba podróżujących osób, stan zdrowia pasażerów, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza tych związanych z noszeniem masek ochronnych, jak również stan odporności naszego organizmu.

- Wchodząc do pojazdów komunikacji miejskiej, powinniśmy włączyć myślenie, włączyć zdrowy rozsądek i przestrzegać podstawowych zasad higieny - zauważyła dr Magdalena Kulma, jednocześnie podkreślając, że wyniki badań naukowców mogą nam pomóc. Angielscy naukowcy, którzy stworzyli komputerowy model idealnego systemu wentylacji w środkach komunikacji miejskiej, dokonali odkrycia pozwalającego ustalić najmniej bezpieczne miejsce w pojeździe.

- Najbardziej narażoną osobą jest osoba siedząca przy korytarzu, na tę osobę będą oddziaływać kropelki z ust od pasażerów spod okna i ze środka - oceniła biolog ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Dodała też, że w ochronie przed wirusami niebagatelną rolę odgrywają maski ochronne.

- Nawet jeśli rozmawiamy czy oddychamy, to te kropelki się unoszą. Maseczka dodatkowo jeszcze minimalizuje zagrożenie i wydzielanie tych kropelek, w których mogą się znajdować wirusy - podsumowała dr Magdalena Kulma.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Redakcja serwisu dzieńdobrytvn.pl

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości