Newsy

W Gdańsku stanęła niezwykła szopka. Powstała z 90 ton piasku

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Agata Zjawińska
Szopka wyrzeźbiona z piasku

Choć tradycja budowania szopek pochodzi z Włoch, to stała się nieodłącznym elementem polskich świąt. Ta, która stanęła w Gdańsku, ma jednak niewiele wspólnego z klasycznym wyobrażeniem stajenki. Rzeźbiarski duet wykonał ją bowiem w piasku.

Piaskowa szopka w Gdańsku

Jest to jedyna tego typu szopka w Polsce. Pod względem wielkości ustępuje tylko tej watykańskiej. Niezwykła rzeźba stanęła przy ulicy ul. Opata Jacka Rybińskiego w Gdańsku Oliwie. Bożonarodzeniową scenę zaprojektowała Ewa Topolan, a wyrzeźbili ją absolwenci Akademii Sztuk Pięknych Natalia Frankowska-Chylewska i Bartosz Chylewski. Praca trwała 10 dni. Będzie można ja tam oglądać do 7 stycznia.

- Po takim odpoczynku widzę rzeczy, które można było zrobić lepiej - przyznaje Bartosz Chylewski. - To odwieczna tęsknota artysty, żeby dokończyć, ale trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć stop - dodaje.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Wigilia Oliwska

Choć gdańska szopka może budzić skojarzenie z morzem, to piasek, z którego została zbudowana nie pochodzi bezpośrednio z miejskich plaż.

- Jest to piasek pomorski z jednej ze żwirowni pod Gdańskiem - wyjaśnia Andrzej Stelmasiewicz z Fundacji "Wspólnota Gdańska". - Piasku z plaży nie wolno wywozić. Raz, żeby nie robić ludziom przykrości, że jest mniej plaży, a dwa, pod warstwą czystego piasku mieszka mnóstwo żyjątek i gdybyśmy je wywieźli z plaży, to one by poumierały - podkreśla.

W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Stajenka została zaprezentowana publiczności podczas "Wigilii Oliwskiej".

- To niezwykłe wydarzenie, ponieważ spotykają się na nim kapłani bardzo wielu religii. Są katoliccy, protestanccy, prawosławni, ale również przywódcy religijni muzułmańscy i żydowscy. I to jest dla nas najważniejsze: żeby ten sygnał braterstwa, niezależnie od tego, w jakiego boga kto wierzy, ludzie się zebrali i okazali sobie życzliwość - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości