Przemówienie Elżbiety II
Pałac Buckingham słynie z ogromnej dyskrecji, jeśli chodzi o zdrowie monarchini, dlatego niewiele wiadomo, w jakiej formie jest obecnie Elżbieta II. Królowa miała niedawno zaszczycić swoją obecnością na otwarciu szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Niestety, nie pojawiła się na miejscu, ale nagrała bardzo mocne przemówienie z odezwą do światowych liderów państw.
- Wielu ma nadzieję, że spuścizną tego szczytu, zapisaną w książkach historycznych, które jeszcze nie zostały wydrukowane, będzie opisanie was jako przywódców, którzy nie przeoczyli okazji i odpowiedzieli na wezwanie przyszłych pokoleń, że opuścicie ten szczyt jako wspólnota narodów. Z determinacją, pragnieniem i planem zajęcia się skutkami zmian klimatycznych oraz uznaniem, że oto nadszedł czas, aby przejść od słów do działania. Oczywiście, korzyści płynące z takich działań, nie będą dostępne dla nas od razu. Nikt z nas nie będzie żył wiecznie. Ale robimy to nie dla siebie, ale dla naszych dzieci i dzieci naszych dzieci, a także tych, którzy pójdą w ich ślady - podkreśliła królowa.
Anna Senkara podkreśliła, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii bardzo przejęli się wypowiedzią Elżbiety II na temat przemijania.
- Bardzo wzruszające słowa królowej, że nikt z nas nie będzie żył wiecznie. Z jednej strony oczywistość, z drugiej strony zrobiły ogromne wrażenie na Brytyjczykach, właśnie w świetle obaw o zdrowie monarchini. To przemówienie znalazło się chyba na wszystkich brytyjskich okładkach. Królowa nie ma za sobą łatwych ostatnich kilku miesięcy. W kwietniu tego roku odszedł książę Filip - wyjaśniła Senkara.
Brytyjska królowa oddała część swoich obowiązków
Niedawno w Wielkiej Brytanii obchodzono Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci. Pałac Buckingham w ostatniej chwili poinformował o nieobecności królowej z powodu kontuzji pleców.
- Wtedy gazety na Wyspach zaczęły szaleć. Zdjęcie zatroskanej księżnej Kate obiegło wszystkie okładki gazet. Po raz pierwszy od 22 lat królowa nie była obecna podczas tego wydarzenia - podkreśliła Anna Senkara.
Dodała też, że rośnie znaczenie księżnej Camilli, jako żony przyszłego króla Anglii.
- Jest niewątpliwie szykowana do tej roli. W przyszłym roku Wyspy będą hucznie obchodzić 70 lat panowania królowej Elżbiety II, to platynowy jubileusz. Księżna Camilla będzie miała tam jedną z wiodących ról, będzie prowadziła różne uroczystości - powiedziała reporterka Dzień Dobry TVN.
W brytyjskich mediach cały czas podejmowany jest temat abdykacji monarchini. - Brytyjczycy pytają: "Czy chcemy mieć królową z Zooma?". Elżbieta II nie jest w stanie zwolnić, jest w świetnej formie, jeśli chodzi o umysł. Jeśli chodzi o ciało, to różnie to bywa. Z moich rozmów z królewskimi korespondentami wynika, że będzie pełniła swoją funkcję do końca. Natomiast często będziemy oglądać młodszych członków rodziny królewskiej, wykonujących jej obowiązki. To zresztą już się dzieje - zauważyła Anna Senkara.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- 12 tys. złotych na dziecko. Nowe świadczenie dla rodziców
- Aida odziedziczyła dar jasnowidzenia. "To są projekcje filmów"
- Podczas zdalnej lekcji nauczycielka odinstalowała uczniom gry z komputera. Jak chronić swoje pliki i dokumenty?
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Anna Senkara
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN