- Funkcja Bezpieczny Autobus w aplikacji mObywatel pozwala sprawdzić stan techniczny i ubezpieczenie autokaru, wpisując jego numer rejestracyjny.
- Możliwe jest także zweryfikowanie uprawnień kierowcy, po podaniu imienia, nazwiska i numeru blankietu jego prawa jazdy.
- Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z tej funkcji przed wakacyjnymi wyjazdami dzieci, podkreślając, że cały proces jest szybki, prosty i dostępny od ręki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bezpieczny Autobus - nowa funkcja w aplikacji mObywatel
W aplikacji mObywatel udostępniono narzędzie o nazwie Bezpieczny Autobus, które szczególnie przydatne będzie w okresie wakacyjnym, gdy wielu rodziców wysyła swoje dzieci na obozy czy kolonie. Za jego pomocą można w prosty sposób sprawdzić zarówno stan techniczny autokaru, jak i kwalifikacje kierowcy, który będzie odpowiadał za bezpieczeństwo najmłodszych podczas podróży.
Zbliżające się lato to czas wzmożonych wyjazdów dzieci i młodzieży. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji zachęca rodziców i opiekunów do skorzystania z aplikacji mObywatel i funkcji, która pozwala upewnić się, że pojazd dowożący dzieci na miejsce wypoczynku spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
- Sprawdzenie stanu technicznego i ubezpieczenia wybranego autokaru jest szybkie, proste, a w dodatku dostępne od ręki - zaznacza resort.
Jak korzystać z funkcji Bezpieczny Autobus?
Korzystanie z tej funkcji nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień, wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by natychmiast otrzymać dostęp do informacji o jego aktualnych badaniach technicznych oraz ważności polisy OC.
To jednak nie wszystko. Aplikacja mObywatel umożliwia także weryfikację uprawnień kierowcy - użytkownik może sprawdzić dane zawarte w jego prawie jazdy oraz dokumencie tymczasowym, o ile poda imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu osoby, która ma prowadzić pojazd.
Dzięki temu prostemu rozwiązaniu rodzice zyskują dodatkowe narzędzie kontroli i pewność, że ich dzieci wyruszają w drogę z doświadczonym kierowcą i sprawnym technicznie pojazdem.
Więcej na tvn24.pl.
Pomóż nam ulepszyć serwis. Weź udział w krótkiej ankiecie
Zachęcamy do wypełniania ankiety do 9 czerwca 2025.
Zobacz także:
- Wiesz, jak rozpoznać fałszywy dowód w telefonie? Poznaj wskazówki. "Tylko banki robią to poprawnie"
- Nowe funkcje w mObywatelu. Jak pomoże ci mStłuczka?
- Nie wyleciała z rodziną na wakacje, bo omyłkowo unieważniono jej dowód. "Dzieci się rozpłakały"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/GettyImages