Newsy

15. Festiwal Mastercard OFF Camera. Znamy zwycięzców konkursu głównego

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marcin Sawicki
Źródło:
facebook.com/OffCameraFestiwal
Finał Festiwalu Mastercard OFF Camera
Finał Festiwalu Mastercard OFF Camera Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Za nami ogłoszenie wyników konkursu głównego 15 edycji Festiwalu Mastercard OFF Camera. Który film zwyciężył? Jaka polska produkcja okazała się najlepsza? Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Żak i Martą Szarzyńską w Dzień Dobry TVN.

Mastercard OFF Camera promuje kino niezależne z całego świata. Podczas 15. edycji festiwalu nie zabrakło filmów, które bawią do łez oraz tych przedstawiających poruszające historie. 7 maja (sobota) odbyła się gala w Krakowie, na której wyłoniono zwycięzców konkursu głównego. Kto został wyróżniony?

15. Festiwal Mastercard OFF Camera. Film "Miss Viborg" zwycięża w konkursie głównym

Do Marianne Blicher i jej "Miss Viborg" powędrowała Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy i 25 tys. dolarów. Jak podkreślił reżyser Wojciech Smarzowski, przewodniczący międzynarodowego jury, nagrodę główną przyznano za "zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z główną bohaterką".

Z kolei najlepszym polskim filmem okazały się "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego. Jury było pod wrażeniem ilości debiutów i z prawdziwą przyjemnością przyznali nagrodę dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych i 100 tys. zł.

Podczas Mastercard OFF Camera swoją nagrodę przyznaje również publiczność. Za najciekawszy film festiwalu uznała "Sonatę" Bartosza Blaschke.

15. Festiwal Mastercard OFF Camera. Najlepsi aktorzy

Najlepszą aktorką 15. Mastercard OFF Camera została Magdalena Żak. Młodą artystkę okrzyknięto "świetlanym odkryciem". - Jej przekraczająca granice kreacja, portretującej skomplikowaną i złożoną postać młodej kobiety, podbiła serca jury. Pokochaliśmy ją za niuanse i pasję, jaką wniosła do roli - podkreślono.

- To był mój debiut, reżysera Filipa Gieldona, producentki Natalii Łodygowskiej. Mieliśmy bardzo dużo debiutów u siebie - zaznaczyła Magdalena Żak w rozmowie z Marcinem Sawickim, reporterem Dzień Dobry TVN.

Natomiast najlepszym aktorem okazał się Adam Woronowicz. - Pokochaliśmy go za to, że potrafił nas rozśmieszyć do łez w "Teściach", jak również za umiejętne oddanie klimatu politycznego w "Zupie nic" - uzasadniali jurorzy.

Wschodzącą gwiazdą (Mastercard Rising Star) został Michał Sikorski, doceniony za kreację w "Sonacie". 

Zobacz wideo: Uwaga! TVN. Sławy na festiwalu Mastercard Off Camera 2022

Uwaga! TVN. Sławy na festiwalu Mastercard Off Camera 2022
Uwaga! TVN. Sławy na festiwalu Mastercard Off Camera 2022

Obok aktorów zostali wyróżnieni twórcy filmów. I tak zwycięzcą nagrody FIPRESCI - przyznawanej przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych - okazał się Guðmundur Arnar Guðmundsson ("Beautiful Beings"). Nagroda KIPA trafiła do Marty Szarzyńskiej, producentki filmu "Piosenki o miłości", a Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wyróżniła Darię Maślonę za produkcję filmu "Ucieczka na srebrny glob".

- Dla mnie to było stresujące. Tak bardzo, że zapomniałam podziękować ze sceny całej ekipie, twórcom, bo to jest nagroda dla nas wszystkich tak naprawdę. U nas aż 6 osób debiutowało. Przede wszystkim Tomek Habowski jako scenarzysta i reżyser. To również był mój debiut (...) Wygrałam nagrodę, z której się szczególnie cieszę. To jest nagroda pieniężna dla Producentki Roku - mówiła Marta Szarzyńska w Dzień Dobry TVN.

Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gościniami w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło: facebook.com/OffCameraFestiwal

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości